James Mattis (68 ja Dondald Trump (72).Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Kadi Raal, Aadu Hiietamm 21. detsember 2018 13:20
USA kaitseminister James Mattis teatas, et paneb veebruari lõpus ameti maha ja läheb erru. 

Mattise otsus ametist tagasi astuda järgnes president Donald Trumpi kolmapäevasele teatele, et äärmusühendus Islamiriik (ISIS) on Süürias võidetud ning seetõttu tõmmatakse Süüriast välja seal praegu teenistuses olevad 2000 USA sõjaväelast. 

Riigipea otsus tuli üllatusena nii parlamendisaadikutele, kaitseministeeriumile kui rahvusvahelistele liitlastele ning on vastuolus USA senise Süüria-poliitikaga.

Kaitseminister saatis seejärel Trumpile kirja, milles andis mõista, et  tema maailmavaade, milles on tähtsal kohal traditsiooniliste liitlassuhete au sees hoidmine ja "pahatahtlikele toimijatele" vastuseismine, ei lange presidendi omaga kokku, vahendab The New York Times. "Sest ma usun, et teil on õigus kaitseministrile, kelle vaated ühtivad teie omadega paremini... usun, et minu jaoks on õige ametist lahkuda," seisab Mattise kirjas.

President Trump säutsus seejärel Twitteris: "Kindral James Mattis läheb veebruari lõpus kiitusega erru pärast minu valitsuse teenimist kaitseministrina viimasel kahel aastal.“ Trump lubas uue kaitseministri nimetada peatselt.

Tõenäoliselt ei meeldi Mattisele ka Trumpi värske otsus tuua Afganistanis viibivast 14 000 USA sõdurist pooled kodumaale tagasi. Soome välispoliitika instituudi vanemuurija Charly Salonius-Pasternaki arvates suurendab Mattise ametist lahkumine globaalset ebakindlust.