Juhtkiri

Juhtkiri | Danske afääri sasipundar ootab lõpuni lahtiharutamist (2)

Ohtuleht.ee, 20. detsember 2018 18:02
Prokuratuuri teade kümne Danske pangas ametis olnud töötaja kinnipidamisest oli kui hästi ajastatud jõulukingitus eesti rahvale. Sest juba pikalt võis pead murda selle üle, et kuigi uudised Eestist läbi liikunud astronoomilistest summadest kihutasid üle maailma, näis meie riik hoolimata meediakajastustest olevat panganduses toimunu suhtes täiesti apaatne.

Kuigi öeldakse, et kala hakkab mädanema peast, on prokuratuur otsustanud alustada hoopis alumisest otsast. Kümme liistule tõmmatud kliendihaldurit on pangahierarhias ühed madalamad tegijad. Loodetavasti ei lähtunud struktuurid õpetaja Lauri tarkusest, et kui kogu skeemi läbi hammustada ei suuda, siis pitsitame vähemalt kõige väiksemaid kruvikesi. Oli ju pärast prokuratuuri teadet üks enim esitatud küsimus, kas kinnipeetute seas on ka pangajuhid.

Nüüd peab pöialt hoidma, et ahelas ülespoole liikumine ei osutuks riigile liigkõvaks pähkliks. Eesti rahvusvahelisele mainele tuleb vaid kasuks toimunust võimalikult selge pildi tuvastamine, et ei jääks troonima taanlastest omanike arusaam, nagu oleks Eestis toimunu olnud vaid eestlaste sepitsus, millest peakontoris ei teatud midagi.

Praegu käib jutt 300 miljoni pesust ja selle eest väidetavalt teenitud 1,5 miljonist. Arvestades, et suurel kiirusel ja hulgakaupa liikunud raha maht olevat varem spekuleeritud 200 miljardi asemel „vaid“ 25 miljardit, on uurijate tööpõld sellest hoolimata enam kui lai. Kui uurimisorganid iseloomustavad toimunut kui süstemaatilist, organiseeritut ja suuremahulist, siis pole muud varianti, kui liikuda uurimisega kõrgematele korrustele. Ja siin tuleb mängu ka ajasurve, sest kuna rahapesul on kümneaastane aegumistähtaeg, aeguvad uuritavad teod juba 2023. aastal. Kuivõrd ajakulukad ja venivad võivad olla suurprotsessid, on teada Savisaare protsessi näitel. Kedagi ei rahuldaks võimalus, et aega süüdistusteni jõudmiseks ja kohtu ette viimiseks jaguks vaid praegu kinnipeetud Danske osalistele, kuid ülejäänud pääseksid aegumise tõttu.