Jaan Tõnissoni auks korraldatava konverentsi avab Tartu ülikooli rektor Toomas Asser. Foto: Aldo Luud
Linnaleht 20. detsember 2018 16:14
Laupäeval on omaaegse riigimehe ja Postimehe väljaandja Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäev ja üks tähtsündmusi on sel puhul Tartu ülikooli aulas toimuv konvrents.

Ka rahvusülikooli ajalooga tihedalt seotud Tõnissoni auks algab ülikooli aulas laupäeval kell 14 konverents „Jaani kood“. Konverentsi avavad Tartu ülikooli rektor Toomas Asser ja riigikogu esimees Eiki Nestor.

Marju Lepajõe räägib konverentsil Tõnissoni hariduslikest ideedest ja Jaan Unduski ettekande teema on „Jaan Tõnisson – kas rahva- või riigimees? Valikuid XXI sajandiks“. Joonas Hellerma räägib, milliseid küsimusi tuleks Tõnissonile esitada tänapäeval. Matti Maasikas võtab luubi alla Tõnissoni välispoliitika ettekandega „Jaan Tõnissoni välispoliitika ajaproovil: Kas eesti asukoht on sajandiga muutunud?“. Konverentsi lõpetab Maris Jõgeva ettekandega „Kuidas ühistegevus, koostöö ja sidusus on jätkuvalt Eesti kestlikkuse aluseks“.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Tõnissoni päeva toimumine Tartus auasi, sest Tõnissoni Tartus tehtu ja algatatu on mõjutanud kogu Eesti riigi käekäiku ja mõttelugu. „Jaan Tõnissonile ei peaks me mõtlema vaid kord viie aasta tagant, tema vaimsusest ja riigimehelikkusest on õppida iga päev ja igaühel, kes soovib teenida oma isamaad ja rahvast,“ ütles Klaas.

Tõnissoni päev algab kell 9 küünalde süütamisega Jaan Tõnissoni ja tema perekonnaga seotud kohtades Tartus. Päeva korraldajad ja Tõnissoni päevale saabunud külalised panevad küünlad Haava tänaval asunud Tõnissoni kodu juurde ja Tõnissoni perekonna hauaplatsile Raadi kalmistul. Kell 10 algab Jaan Tõnissoni mälestussamba juures tseremoonia, kus päeva esimese kõne peab Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar.