Kommentaar

Mart Soidro | Isamaa ja sotside nimekirjadest (1)

Mart Soidro, literaat, 20. detsember 2018, 18:02
Foto: TH
Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond tegid eelmisel nädalavahetusel teatavaks oma nimekirjad eelseisvatel riigikogu valimistel. Teised erakonnad ja üksikkandidaadid saavad seda teha 17. jaanuarini.

Isamaa ja sotsid on enam-vähem ühes kaalukategoorias keskkaallased, kes ei pretendeeri nendel valimistel medalitele, küll aga kohtadele esikuuikus. Need erakonnad on küll korduvalt muutnud oma nime, kuid drastilisi maailmavaatelisi muutusi ei saa nende puhul siiski täheldada. 

Tõsi, aeg on edasi läinud ja maailm muutunud, aga Isamaa lipukirjaks näikse endiselt olevat: „Valged alustavad ja võidavad“. Oleks see siis sama avar nägemus, nagu me 1992. aasta valimiskampaaniat tehes silmas pidasime! Paraku mitte. Nüüd tehakse igale lollile puust ja punaseks ette, et valge tähendab üksnes nahavärvi ja maailm ongi mustvalge. Ja poliitilist olukorda arvestades tuleks male asemel taguda tamkat – see võiks olla uuenenud Isamaa lipukiri. Aga ma ei taha ajas ette rutata, võtkem parem nimekirjad ette!

Isamaa ja sotsid võiksid olla rahul, kui saavad kõigis valimisringkondades ühe mandaadi. Eesti suurimas, 15mandaadilises Harju- ja Raplamaa valimisringkonnas oleks väga hea tulemus kaks mandaati. Arvestades seda, et sealsed esinumbrid Jüri Luik ja Marina Kaljurand võiksid võtta isikumandaadi (eelmisel korral 6270 häält). Samas on kahe koalitsioonipartneri nimekirju vaadates selge, et kõigis valimisringkondades nad mandaati (0,75 kvoodi jagu hääli) ei võta. Poliitkorrektsuse huvides ei hakka ma Isamaa puhul nimetama 3-4 valimisringkonda, kus peaks juhtuma ime, et nende esinumber riigikokku ringkonnamandaadiga pääseb. Tõsi, sotsid ei pea lootma imele, küll aga tegema tõsist tööd, et nende esinumbrid valimisringkondades nr 1, 9 ja 10 (Sven Mikser, Eiki Nestor, Heljo Pikhof) koos kaaslastega ringkonna mandaadi jagu hääli koguksid.

Vormilt isamaaline, sisult „respublicalik

Nii Anvar Samost kui ka Toomas Sildam tõdesid omanimelises saates (ERR, 16.12.2018), et suuri üllatusi valimisnimekirjades ei ole. Kuidas võtta? Mulle oli vast suurim üllatus, et valimisringkonnas nr 1 on uuenenud Isamaa esinumber tänavapoliitik Tarmo Kruusimäe (rohkem tuntud Kojamehena). Aga mis seal ikka imestada, kui Tartu- ja Jõgevamaal hoiab endistviisi Pro Patria tuletungalt Aivar Kokk. Kas koos Peipsi kaluritega, seda ei õnnestunud mul välja selgitada.

„Nimekirjas on nii kauaaegsed tublid Isamaa liikmed, erakonnaga taasliitunud väljapaistvad ühiskonnategelased kui ka tuntud uued tulijad,“ teatas pärast nimekirja lukkulöömist Helir-Valdor Seeder. Raske on Isamaa esimehele vastu vaielda. Aga vaid pime ei näe, et peale Tõnis Lukase pole neist kellelgi erilist võimalust riigikokku pääseda. Kui ma oleksin küüniline, kahtlustaksin, et nende kadunud poegade ja uute tulijate ainus ülesanne valimistel on kindlustada Res Publica klanni jätkuv võim Isamaa-nimelises organisatsioonis.

Kust ma võtan jultumuse nii öelda? Julgen väita, et kui Isamaa saab ringkonnamandaadi pooltes valimisringkondades, on nad teinud hea tulemuse. Ülejäänud neile antud hääled lähevad üleriiklikule mimekirjale, kus kohtadel 4–9 ruulib Res Publica raudvara (Sven Sester, Priit Sibul, Urmas Reinsalu, Andres Metsoja, Aivar Kokk ja Siim Kiisler). Paljukirutud Res Publica kadus küll pärast eelmisi ebaõnnestunud valimisi erakonna nimekujust, aga Reinsalu, Sester, Kiisler ja Sibul säilitasid koha esikümnes.

Nii läkski Isamaa oma juurte juurde tagasi.

Sotse ei ole vaja!

Saates „Otse kümnesse. Aasta kokkuvõte“ (TTV, 18.12.2018) pöördus Isamaa nimekirja nr 11 Riina Solman Taneli-nimelise noormehe poole, vaatas talle sügavalt silma ja kinnitas, et Eestile on rohelisi vaja. Järgnes mõõdetud paus ja siis tuli kristlase kristalne tõdemus: „Andke andeks, aga sotse ei ole vaja – see on minu isiklik poliitiline hinnang.“

Niipalju siis ligimesearmastusest kaks päeva pärast jõulurahu väljakuulutamist Jõgeval.

Paraku olid sotsid selleks ajaks oma valimisnimekirja juba avalikustanud ning vaevalt nad oma plaane usukuulutaja järgi muudavad. Aga seoses Solmaniga meenub mulle veel üks halenaljakas lugu.

2014. aasta kevad ja kuulsust ihkav daam, kes püüdis europarlamendi valimiste eel, teinekord ka endale omasel koomilisel moel saada ühele pildile Indrek Tarandiga. Meedianõunik teab ju alati, kust pool tuul puhub. Ja pealegi saab selles ametis oma tõekspidamisi vajadusel muuta.

Millest selline mõistujutt? Kurbloolisus seisneb selles, et europarlamendis roheliste fraktsiooni kuuluv Tarand on eelseisvatel valimistel sotside ninamees Pärnumaal. Solmani jaoks on mooramees oma töö teinud, mooramees võib minna...

Aga läheme sotside nimekirja juurde! „Meie ridades kandideerivad esimest korda riigikokku Marina Kaljurand, Riina Sikkut, Indrek Tarand, Katri Raik, Rene Tammist, Monika Haukanõmm, Andrus Vaarik, Madis Kallas, Roy Strider, Kadri Kõusaar, Helve Särgava, Tõnu Oja, Anastassia Kovalenko ja paljud teised,“ märkis erakonna peasekretär Kalvi Kõva (ERR, 16.12.2018). Ja täiesti arvestatavatel kohtadel.

Sotsid tegid eelmistel riigikogu valimistel eksperimendi ja paigutasid kõik oma ringkondade esinumbrid üldnimekirja lõppu. Teisisõnu: kui ringkonnamandaati ei saa, pole riigikokku asja ka esinumbril. Üldiselt eksperiment õnnestus, ringkonnamandaati ei saadud vaid Lääne-Virumaal. Sotsid vajanuks toona 4040 häält, aga kokku saadi 4000. Seega jäi Rannar Vassiljevil riigikokku saamisest puudu 40 häält.

Sellisele riskile enam ei minda ja Indrek Saar, seekordne esinumber Lääne-Virumaal, on üldnimekirjas viies. Millegipärast paikneb esinumbritest üleriikliku nimekirja tipus ka Marina Kaljurand (nr 2), kes sellist „abipaketti“ ei vajanuks.

Lõpetuseks. Mõlemat erakonda on (veel) vaja ja neil on koht päikese all.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee