Eesti uudised

Prokuratuur jättis EKRE kaebuse Indrek Tarandi peale rahuldamata (148)

Ohtuleht.ee, 20. detsember 2018, 12:41
Indrek Tarand riigikogu juures toimunud meeleavalduselFoto: Robin Roots
Prokuratuur nõustus politsei seisukohaga, et ränderaamistiku vastasel meeleavaldusel mikrofoni haaranud ja sõna võtnud Indrek Tarand kuritegu toime ei pannud. Samas on kahele mehele esitatud kahtlustus Tarandi vastu vägivalla kasutamises.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) korraldas 26. novembril Toompea lossi ees miitingu, kuhu tulid rahvaga suhtlema ka mitmed Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poliitikud. Kevadel sotside nimekirjas parlamenti pürgiv Indrek Tarand ronis lausa poodiumile ja haaras EKRE aseesimehe Martin Helme käest mikrofoni. "Kui te ei taha, et siia tuleks sajad tuhanded pagulased, siis võtke ja hääletage sotside poolt," hüüdis Tarand rahvale ja tõmmati siis lavalt maha.

Samal teemal

Tarandi sõnul löödi teda ka korduvalt jalaga, mistõttu alustas politsei vägivallatsemise uurimiseks kriminaalasja. Prokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina ütles Õhtulehele, et politsei esitas sel nädalal kahele mehele kahtlustuse avaliku korra raskes rikkumises.

Tarandi peale kirjutas omakorda kuriteoavalduse EKRE. Erakonna aseesimees Jaak Madison teatas sotsiaalmeedias, et Tarand tekitas parteile mikrofoni lõhkumisega kahju ja takistas seaduslikult korraldatud meeleavalduse pidamist. "Tarand hüppas lavale, kiskus füüsilist jõudu kasutades enda kätte mikrofoni, takistas seaduslikult korraldatud avaliku koosoleku pidamist ning hakkas räuskama," väitis Madison.

Politsei EKRE avalduse põhjal menetlust siiski ei alustanud. "Indrek Tarandi tegevuse eesmärk ei olnud koosoleku laiali ajamine, vaid oma sõnavõtuga sai temast pigem koosolekul osaleja. Koosoleku takistamine ning selle segamine ei ole üks ja sama. Eesti vabariigi põhiseaduse kohaselt on kõigil õigus oma arvamust avaldada. Võime seada küsimuse alla, kas taoline käitumine selles olukorras oli kohane, kuid süüteo ilminguid selles tegevuses ei esine," nentis Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit.

Sarnasele seisukohale jõudis eile ka Põhja ringkonnaprokuratuur, mis vaagis EKRE kaebust politsei otsuse peale. "Takistamine tähendab seaduse järgi tegu, mis on suunatud avaliku koosoleku ärajätmisele või selle läbiviimise mõjustamisele viisil, mis takistab koosoleku korraldajatel või osalejatel oma eesmärgi täitmist," selgitas kaebust lahendanud prokurör Lauri Jõgi.

"Meedias ilmunud videosalvestistelt on selgelt näha, et Tarand tegutses üksi, eesmärgiga verbaalselt sekkuda EKRE aseesimees Martin Helme sõnavõttu. Selline tegevus kestis lühikest aega, peale mida avalik koosolek jätkus ilma täiendavate vahejuhtumiteta. Seega ei ole tuvastatud tegevust, mis oleks takistanud koosolekul osalejatel tulla kogunemiskohta või korraldajatel jätkata koosoleku läbiviimist," põhjendas prokurör.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee