Eesti uudised

Kolm ettevõtlikku daami pumpasid tööandja ärisaladustest tühjaks (72)

Juhan Haravee, 19. detsember 2018, 21:35
POLE TEINUD: Advokaadid Oliver Nääs (vasakult esimene) ja Kristi Rande (vasakult teine) ei usu süüdistust mitte üheski punktis. Süüdistatavad Kristiina, Malle ja Jana end süüdi ei tunnista, kuigi kinnitavad, et saavad vähemalt aru, mida neile ette heidetakse.Foto: Tiina Kõrtsini
Eile Harju maakohtus alanud protsessil heidab Põhja ringkonnaprokuratuur kolmele lilleäriga tegelevale naisele, Kristiinale (31), Mallele (58) ja Janale (46), ette ärisaladuse ebaseaduslikku kasutamist oma äri eesmärgil, mille eest võib kohtualuseid karistada süüdimõistmise korral rahaliselt või kuni kaheaastase vangistusega.

Veel mõned aastad tagasi töötasid kolm daami noortaimi müüvas hulgimüügifirmas Horticom OÜ. Firma varustab Eesti turul tegutsevaid kaubanduskette ja põllumajandustootjaid välismaalt ostetud noortaimede ja seemnetega.

27. juulil 2017, kui Karol parajasti puhkusel oli, laekus tema üllatuseks kümne minuti jooksul tema e-postkasti kolm lahkumisavaldust. Omal soovil lahkujateks osutusid Kristiina, Malle ja Jana.

Firma tegevjuht püüdis naisi ümber veenda, kuid need olid kindlad, et soovivad oma eluga edasi minna veidi teises  suunas. Karol ei saanud naiste sellisest sammust esiti põrmugi aru – suhted olid suurepärased, palgad tegevjuhi sõnul motiveerivad. Mis võis ometi juhtuda? Tõde, kui seda praeguse kohtuasja valguses nii üldse nimetada tohib, selgus veidi aja pärast.

Aasta varem, 8. augustil 2016 olid Kristiina, Malle ja Jana asutanud ja registreerinud enda nimele firma Bloomest OÜ. Ülemusele öeldi siis, et soovitakse peale põhitöö tegelda õhtuti veidi ka haljastusprojektidega. Horticomi tegevjuht ei võtnud vaevaks kuuldusse süüvida. Asi meenus talle täie teravusega alles pärast lahkumisavalduste saamist. Ettevõttesisene uurimine tõi juhtkonna ette nii mõnegi huvitava tähelepaneku: kolm ettevõtlikku naist olid otsustanud endaga kaasa viia suure hulga Horticomi asutusesisest teavet – hinnakirju, majandusanalüüse ja muud seesugust. Endaga kaasa võttis kolmik ka Horticomi olulisemad hankijad Saksamaalt ja Hollandist. Aastaid Horticomi varustanud välisfirmad andsid peagi teada, et lõpetavad hankesuhted. Selline hilissuvel tehtud otsus pani Horticomi äritegevuse väga raskesse olukorda: pole inimesi, pole hankijaid.

Siiski jäi Horticom ellu ja kaks aastat hiljem on oma tee valinud naised kohtu ees.

Süüd ei tunnista neist keegi. Kolme naist kohtus esindava vandeadvokaadi Kristi Rande sõnul pole etteheidetav kuritegu tõendamist leidnud üheski süüdistuse punktis. Bloomest OÜd esindav Oliver Nääs nõustub kolleegiga ning kavatseb süüdistusele vastu vaielda kogu selle ulatuses.

Horticom OÜ on esitanud kohtule tsiviilhagi, milles palub mõista kohtualustelt kahjuna välja nende tegevuse tagajärjel firmal saamata jäänud tulu 179 057 eurot. Kohtulik uurimine jätkub.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee