Maailm

ÜRO peaassamblee võttis vastu globaalse ränderaamistiku (40)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. detsember 2018 19:46
Foto: AFP/Scanpix
ÜRO peaassamblee kiitis 19. detsembril hääletusega heaks globaalse ränderaamistiku. Seda toetas 152 riiki, sealhulgas Eesti.

Vastu hääletas viis riiki: USA, Ungari, Tšehhi, Iisrael ja Poola. 12 riiki jättis hääletamata. Reaalse hääletuse toetustulemus oli pisut madalam kui nädal tagasi Marrakechi. Siis oli juba teada, et mõned riigid võivad peaassamblee hääletuse ajaks siiski meelt muuta.

Samal teemal

Ränderaamistiku vastased muretsevad, et see ohustab riikide suveräänsust ja õigust rände osas ise otsuseid langetada ning on katse rändeprobleemi globaliseerida ja riike survestada. Tegelikkuses ränderaamistik siiski õiguslikult siduv dokument ei ole ning kaitseb ka välismaale rändavaid eestlasi.

ÜRO globaalse ränderaamistiku väljatöötamise protsess algas New Yorgi deklaratsiooni ühehäälse vastuvõtmisega ÜRO peaassamblee resolutsiooniga 19. septembril 2016. aastal. Globaalne ränderaamistik hõlmab rände valdkonna kõiki aspekte, sealhulgas ebaseadusliku rände ennetamist-vähendamist ja selle vastu võitlemist, koostöö parandamist inimeste tagasivõtu, tagasipöördumise ja tagasisaatmise valdkonnas, samuti seadusliku rände võimalusi. Tegemist on poliitilise deklaratsiooniga, millega väljendatakse koostöötahet rändega seotud küsimustes.

Ränderaamistiku sisu kohta saab täpsemalt lugeda SIIT ja SIIT.

Eestit esindab ÜRO peaassambleel suursaadik Sven Jürgenson. Plaanipäraselt loeb tema ka ette Riigikogu vastavateemalise avalduse Eesti seisukohast, mis rõhutab, et raamistik ei muuda kehtivat õiguskorda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee