Juhtkiri

Juhtkiri | Peaminister taunib kantsler Varraku töökiusu (3)

Ohtuleht.ee, 19. detsember 2018, 18:50
Kuigi haridusminister Mailis Reps tegi kohe pärast kantsler Tea Varraku skandaali puhkemist avalduse, et suur osa ministeeriumi juhtidest on „väljendanud nördimust selle üle, et ministeerium on langenud põhjendamatult kriitika alla“, viitab peaminister Jüri Ratase sekkumine siiski probleemi olemasolule.

Ainuüksi kantsleri reljeefse juhtimisstiili kirjelduste avalikkuse ette paiskumine on märk majasisestest halbadest töösuhetest. Kui aga suppi pidi helpima isegi peaminister, öeldes, et Reps oli temaga kohtudes olukorra pärast murelik ning et Reps kutsub kantsleri vestlusele, siis peab olukord ikka päris hull olema.

Ses valguses tekitab küsimusi Repsi poolt Varrakule määratud 8200 euro suurune preemia tulemusliku töö eest. Kuigi alles lugesime uudist, kuidas ükski ministeerium sel aastal jõulupreemiat ei maksa, siis seda tehakse klassikaliste demagoogiareeglite järgi – tulemuspalga määramine lihtsalt juhtus jõulueelsele ajale. Riigis, kus mullune keskmine pension oli 365 eurot, tekitab pensionäri kahe aasta sissetuleku suurune preemia kindlasti kõneainet. Samamoodi on küsitav vaid juhtkonna üle kuldamine, justkui enamiku ametnike tööl polekski olnud mingit tulemust.  

Kuna aga tülide ja kaadrivoolavuse üheks peamiseks põhjuseks paistab olevat ministeeriumi paljude töökohtade Tallinna tagasi toomine, kerkib loomulikult küsimus, kelle poolt on kolimisotsus langetatud. On see kantsleri või ministri soolo, valitsuse või koalitsiooni otsustatud? Tegelikult on juba varasemgi uudis ministri töökabinettidest nii vanas majas, superministeeriumis kui ka Tartus pannud kulme kergitama. Kolmes kohas tegutsev asutus tundub mitte ainult majanduslikult mittearukas, vaid loob kindlasti ka närvilise tööõhkkonna, kui kantsler tõstab töötajaid ühest linnast teise nagu malelaua nuppe. Oleks ametlik kolimisotsus, toimuks ümberpaiknemine läbipaistvalt, nagu see oli sajandivahetusel Tartusse kolides.

Kui Eestis pole kohta koolikiusul ega ahistamisel, siis tuleb välja juurida ka töökius. Nii nõudiski peaminister, et Reps peab võtma kontrolli alla selle, kuidas Varrak suhtleb alluvatega. Kas Reps on olnud aga ülesannete kõrgusel, kui pole seni probleemi märganud ega seda lahendada suutnud, või liigitub ka ta ise vaikimisi kaaskiusajaks?

3 KOMMENTAARI

o
Ott 2. jaanuar 2019, 11:04
Kummaline, et peaminister asub saamatute nahahoidjatest ametnike, mitte tegusa ja targa kantsleri kaitsele. Ja üldse: mis on Rattal pistmist ministeeriumi kantsleriga?!? Igatahes said ametnikud võidu ja võivad edasi toole laiaks istuda. Ratas aga on saamatu jobu!
a
AJ 20. detsember 2018, 13:37
Teades ja veidi tundes pr. Varrakut töö kaudu, mõistan et tema nõudlikkus ei klappinud sellisesse ametiasutusse. Et ta THM tööle asus, imestasin väga....
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee