Eesti uudised

Propastop: Narvast levib provokatiivne valeuudis (4)

Propastop, 19. detsember 2018 17:52
Foto: Kuvatõmmis
Venekeelsest sotsiaalmeediavõrgustikust VKontakte avaldati libauudis, milles väidetakse, et 12. detsembril toimus Lasnamäel intsident, mille käigus ründas möödakäija ÜRO ränderaamistiku vastu olnud aktivisti, kirjutab Kaitseliidu vabatahtlike blogi Propastop.

Loole on lisatud fotod, millelt on näha, kuidas üks Eesti lippu varrukal kandev inimene kedagi ründab. Fotosid on kokku kuus ning neile on jäädvustatud ka „kannatada saanud” plakat ränderaamistiku ja Euroopa Liidu vastaste sõnumitega.

Kuna piltidelt pole võimalik näha väidetavas konfliktis osalenud inimeste nägusid ega toimumiskoha detaile, tekkis Propastopil kahtlus, et tegemist on lavastatud piltidega ja kogu intsident on välja mõeldud.

Kuidas piltide ehtsust kontrollida? Politsei juhtumite loetelus puudub viide, et sellel päeval oleks Lasnamäel kaklusi toimunud. Võib aga olla, et intsidendis osalejad ei teinudki politseile avaldust, seega pole avalduse puudumine tõestuseks sobiv.

Vale paljastab fotode lähem uurimine. Kaklejate taustal on näha lumine maapind. Ent 12. detsembril, kui väidetav intsident toimus, polnud Tallinnas sellist lumekatet. Leidsime sotsiaalmeediast mitmeid sellel päeval Tallinnas tehtud fotosid, mis kinnitavad pildiliselt, et pealinnas polnud toona sedavõrd paksu lund.

Seega on fotod võltsitud ega kujuta olukorda, mida sellel väidetakse toimuvat. Suure tõenäosusega on vale ka kogu info sündmuse kohta.

Plakatil ja uudises olnud väljendid ja teemaviited räägivad katsest provotseerida avalikkust ÜRO ränderaamistiku ja Euroopa Liidu lõhestamisega. Kasutatud teemaviide #ESTexitEU, mida alates novembri keskpaigast erinevates somekanalites levitada püütakse, hakkas samuti levima Narvast ning fotod sellest sisaldavad samuti lavastamise elemente.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee