Maailm

202 AASTAT: palgalõhe kadumist peab ootama veel mitu põlvkonda naisi (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. detsember 2018 18:59
Lisaks väiksemale teenistusele on naistel ka raske jõuda juhtivatele töökohtadele, kus domineerivad endiselt mehedFoto: PantherMedia/Scanpix
Maailma Majandusfoorumil Davoses arutleti palgalõhe teemadel, mis hetkeseisuga võtaks 202 aastat, et maailmast täielikult kaduda, kirjutab Guardian.

Ülemaailmselt teenivad töötavad naised umbes 63 protsenti võrreldes sellega, mida teenivad mehed. See on pisut üle kolmandiku väiksem sissetulek. Ehk et kui mees teenib euro, teenib naine vaid 63 senti. See on globaalne palgalõhe, Eestis teenivad naised Statistikaameti andmeil keskmiselt 79,1 protsenti sellest, mida teenivad mehed (Eurostati andmeil 74,7). Maailmas pole aga ühtki riiki, kus naised meestega samaväärset palka teeniksid.

Samal teemal

Kõige väiksem palgalõhe tuleb ehk mõnevõrra üllatuslikult Laosest, kus naised teenivad 91 protsenti sellest, mida teenivad mehed. Kõige kehvem on töötavate naiste sissetulek Jeemenis, Iraagis ja Süürias, kus naiste palk ei ulatu isegi kolmandikuni meeste palgast ning jääb alla 30 protsendi.

Majandusfoorumil räägiti ka sellest, et ehkki aasta jooksul on ülemaailmne sooline palgalõhe veidi vähenenud, on murettekitav see, et samas on tööturule tulnud vähem naisi.

2017. aastal arvutasid eksperdid, et palgalõhe kadumine võtaks 217 aastat. Hetkeseisuga on prognoos 202 aastat. See võib vastavalt maailmas valitsevale olukorrale ja arengutele kas kiireneda või aeglustuda. Igal juhul on tõenäoline, et palgavõrdsust näevad naised alles mitme põlvkonna pärast.

See päev, mil naisi on poliitikas sama palju kui mehi, tuleb praeguste arvutuste kohaselt aga 107 aasta pärast. 149 uuringusse kaasatud riigist ainult 17 on naissoost riigipead, ülemaailmselt on ministriametis naisi 18 protsenti, parlamendiliikmeid 24 protsenti ehk ligi veerand. Naistel on ka endiselt keeruline jõuda juhtivatele ametikohtadele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee