Ohtuleht.ee 18. detsember 2018 17:40
Hooldekodude valdkond on vist üks väheseid, kus valitsevate olude kohta liikuvad jutud pole nõukaajast saadik paremuse suunas muutunud. Vahepeal on küll kadunud vanadekodu nimetus, kuid sildivahetus tundub pigem iroonilise grimassina, sest just hoolt paistab sealsetele elanikele juttude põhjal nappivat, ning mitte ainult skandaalses Kose hooldekodus. Ühiskond on taasiseseisvuse veerandsajandiga tundmatuseni muutunud, enam pole näiteks kombinaat-lastekodusid. Eakate hoolduses on sellised kombinaat-asutused aga endiselt normiks, seal valitsev anonüümsus aga süvendab ükskõiksust ja lahustab vastutust. Mäletate, kuidas üks hooldekodu asendas isegi oma elanike nimed numbritega nagu möödunud aegade vangilaagris?

Kose hooldekodu pole õiguskantsleri kriitikale vastanud. Mida on teinud luku taha suletud eakate ohutuse tagamiseks aga päästeamet, kes muidu ajab ohutust kontrollides näpuga eeskirjades järge? Tulekahju korral jääksid selle hooldekodu asukad lõksu. Kuidas on reageerinud eakate kinnisidumisele ja luku taha vangistamisele politsei, sest ebaseaduslikult vabaduse võtmisele ei saa ju läbi sõrmede vaadata? Ja kuidas aitavad hädalisi sotsiaalministeeriumi kinnitused, et nemad ei saa kuidagi hooldekodude olukorda mõjutada?

Meil on koolikiusamisevastased kampaaniad, kutsutakse üles märkama last. Ahistamis- ja vägistamisohvreid julgustatakse toimunust teada andma. Perevägivallast on saanud pärast presidendi kõnet riiklik prioriteet, kus politsei reageerib tundlikult iga pisimagi vihje peale. Kes on peale eakate ja hooldust vajavate lähedaste märganud aga hooldekodude asukate kannatusi ja ebainimlikku kohtlemist?    

Hooldekodud tuleb muuta suremise kombinaatidest väärikalt elamise kohtadeks. Muutusteks pole vaja jalgratast leiutada, piisab vaid vaatamisest, kuidas on asjad läänes korraldatud. Kas ametnike utsitamiseks peaks teemat käsitlema näiteks president oma aastapäevakõnes, kuulutades välja nulltolerantsi ka hooldekoduvägivallale?