Foto: Tiina Kõrtsini
Liis Kuurme, sagedusterapeut 18. detsember 2018 13:33
Pärast riigikontrolli auditi avalikukstegemist on vastaspooltele pandud EMOs töötavad arstid ning perearstid. Põhjuseks asjaolu, et paljud ei saa perearstidelt oodatud abi ning siis pöördutakse otse EMOsse, mis omakorda on ülekoormatud ning rahaliselt tähendab see haigekassale esitatud suuremat arvet.

Kus on aga tegelik probleem? Me tegeleme igapäevaselt tervishoiusüsteemis valdavalt tagajärgedega ning ka riigikontrolli audit on tagajärg. Inimesed soovivad oma probleemiga kellegi poole pöörduda ning reaalset abi saada. Kui nad ei saa oodatud tähelepanu ning tulemust, on nad pettunud.

Väga palju on räägitud ennetamisest, kuid mis see ennetamine siis tegelikult on? Ümarlauaarutelul, kus teemaks oli vaimne tervis, ütlesid sotsiaalministeeriumi kaks ametnikku oma ettekandes otse välja, et uuringute tulemusel on jõutud järeldusele, et kõigepealt tuleb tegeleda vaimse tervisega ning alles seejärel füüsilisega. Mida see tähendab? Et aeg on ümber vaadata kogu tervishoiu toimimise põhimõtted ning võtta aluseks inimkäsitlusel terviklik lähenemine.

Inimese psühhosomaatilised protsessid alateadvuse tasandil mõjutavad märkimisväärselt meie füüsilist tervist. Põhjused saavad alguse varasest lapsepõlvest, kus kogetud traumaatilised protsessid mõjutavad tulevikus meie igapäevast vaimset ja füüsilist tervist ning heaolu.

Järjest rohkem inimesi tunneb huvi enesearengu ja teadlikkuse kasvu vastu. Järjest rohkem perearste käib õppimas nõelravi. Ka täna Eestis tegutseva holistilise hambaravi kohta, mis on täiesti uudne lähenemisviis, tuntakse USAs suurt huvi. Saksamaal ja Suurbritannias on homöopaatiliste preparaatide apteegid, mis on riigi poolt tunnustatud. Saksamaal on loodusraviarstid riigi poolt toetatud ja aktsepteeritud samadel tingimustel kui perearstid.

Tervishoiu põhiline eesmärk ja lahendus olekski toetada inimeste teadlikkust, sest nad ei tea, kui palju nad saavad tegelikult ise oma tervise ja heaolu jaoks ära teha.

Unustame vastandumise tervishoiu küsimustes, kus halvustatakse alternatiivmeditsiini ning antakse hinnanguid, et tavameditsiinist abi ei saa. Püüame leida ühisosa, olla avatud uutele lähenemissuundadele inimkäsitluses. Nõnda saame hoopis paremaid tulemusi.