Juhtkiri

Juhtkiri | Õudused hooldekodus pole kellegi asi? (60)

Ohtuleht.ee, 17. detsember 2018 18:30
Kose hooldekodus valitseva olukorra kirjeldus kõlab kui õudusjutt: hoolealuseid hoitakse tubades luku taga, neid seotakse kinni, antakse vastu nende tahtmist ravimeid, abi kutsumise süsteem on välja lülitatud, isiklikud telefonid ära korjatud... Ja see nimekiri pole õuduskirjaniku fantaasiavili, vaid õiguskantsleri nõunike kohapeal oma silmaga nähtud olukorra ülestähendus.

Vähe sellest – enne õiguskantsleri sekkumist kajastas trööstitut olukorda mullu ka Õhtuleht, kuid nagu näha, pole töökorralduses midagi paremaks muutunud. Enamgi veel – hooldekodu ei reageerinud ka õiguskantsleri kriitikale, kuigi vastamise tähtaeg oli juba selle aasta maikuus.

Olukorras, kus hooldekodude kohti napib ja paljudele lähedastele käib pakutav teenus rahaliselt üle jõu, saabki teenuse pakkuja dikteerida omad tingimused. Nii võivad hooldekodud näiteks otsekui jõulu- või uusaastakingitusena tõsta midagi eriti põhjendamata hindasid, samal ajal kui poliitikud arutavad, kas inimene peaks oma kuupensioni eest pääsema hooldekodusse, ilma et makstav tasu laostaks majanduslikult terve tema suguvõsa.

Pikkade järjekordade kiuste mõistliku tähtaja jooksul hooldekodusse pääsemine on väärika vananemise küsimus. Kuid veelgi tähtsam on see, kuidas koheldakse inimest hooldekodus. Kose näitel polegi tähtis, kas patsiente alandav ja isegi nende tervisele ohtlikuks hinnatud kohtlemine tuli töötajate soovist teha enda elu mugavamaks või juhtide-omanike ihast korjata võimalikult vähese vaevaga nii palju raha, kui vähegi saab.

Kui hooldekodu personali sisemine eetiline kompass ei tööta, siis on küsimus ka riigipoolses enesekehtestamises. Praegu jääb ju mulje, et õiguskantsler võib hooldekodu küll kritiseerida ja arvukalt puudusi ette lugeda, aga kui too ei reageeri kriitikale, siis võibki riik vastust ootama jääda. Aga niikaua kui õiguskantsler ootab kiirustamata vastust, nagu mullusuvist lund, võivad selles hooldekodus ju abi vajavad inimesed edasi kannatada. Kuidas on võimalik, et riigis, kus loomakaitsegi on sedavõrd tasemel, et politsei uurib ka koerte löömist ja kohus mõistab selle eest karistusi, reageeritakse abi vajavate inimeste väärkohtlemisele niivõrd hambutult?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee