Jared Kushner vestles eelmisel kolmapäeval äiaga personaliülema kohastFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 17. detsember 2018 16:56
Valge Maja personaliülem John Kelly lahkub aasta lõpus tööpostilt. Tema asendajaks võib valitsuse allikate sõnul saada presidendi enda väimees Jared Kushner, vahendab CBS News.

Kui endine sõjaväelane John Kelly 2017. aasta juulis tööle asus, arvasid paljud, et karmi käe ja konkreetse sõnaga mees lööb korra Majja. Personaliülema ülesanne ongi Valge Maja töövoogu hallata, korraldada igapäevaelu, hoida kõike ree peal ning olla lähedaseks assistendiks riigipeale endale. Enne John Kellyt töötas personaliülema kohal Reince Preibus, kes pärast poolt aastat ameti maha pani.

Ehkki pole välistatud, et Kelly võib vajadusel personaliülemaks jääda ka pisut kauemaks, on kindel see, et mees seda ametit Trumpi ametiaja lõpuni pidama ei jää. Kelly lahkumisel võib olla mitmeid põhjuseid, ent juttude kohaselt on ta tüdinud presidendi tujukast ja riiakavõitu loomusest ning hoones vaatamata tema pingutustele püsivast kaosest. Väidetavalt on Kelly presidenti mitmel korral idioodiks kutsunud.

Ajutiselt hakkab personaliülema kohusetäitjaks haldus- ja eelarveameti direktor Mick Mulvaney. Neljapäeval ütles Trump, et tal on käes nimekiri viie suurepärase kandidaadiga. Teadaolevalt on kolm meest ametikohast juba ära öelnud. Endine New Jersey osariigi kuberner Chris Christie, asepresidendi personaliülem Nick Ayers ning Põhja-Carolina osariigi kongresmen Mark Meadows pole personaliülema tööst huvitatud.

Küll aga võib tähtsast kohast huvitatud olla Trumpi enda väimees Jared Kushner, kes on Valge Maja allikate sõnul üks presidendile meeltmööda variant. Kushneri abikaasa on Trumpi tütar Ivanka Trump. Kahepeale Jarvanka hüüdnime saanud paar askeldab Valges Majas regulaarselt ning Kushner on äiale nõunikuks - seda paljude teiste töötajate tüdimuseks ja pahameeleks. Väidetavalt polda rahul sellega, et Trumpi pereliikmed võivad Ovaalkabinetist oma suva järgi sisse-välja jalutada, käivad tähtsatel koosolekutel arvamust avaldamas ning on lisaks sellele veel pesuehtsad demokraadid. Eriti Ivankal on juttude järgi isale väga tugev mõju.

Eelmisel kolmapäeval olla Kushner äiaga tööintervjuu maha pidanud. Praeguste plaanide kohaselt lahkub Kelly ametist 1. jaanuaril. Kui kauaks Mulvaney personaliülema kohusetäitjaks jääb ja kas Trump kuulutab uue töötaja välja selle aastanumbri sees, pole teada.