Maailm

Venemaal trellide taha pandud CIA spioon nõuab Trumpilt abi (13)

Tõnis Erilaid, 16. detsember 2018 22:02
VANGLAAGER: Nižni Novgorodi üks kolooniatest. Foto: Kaader droonivideost
„USA võib olla Venemaa vaenlane ja ma armastan oma riiki. Kuid tean, et meie praegused võimud on Venemaa rahva vaenlased.  Vladimir Putini valitsuse all lokkab korruptsioon. Me oleme maavaradelt rikas riik, aga rahvas on hirmul ja ägab vaesuses. Seetõttu otsustasingi aidata Ühendriike võitluses Putini ja tema kaaslaste vastu,“ kirjutab Jevgeni Tšistov oma kirjas president Donald Trumpile.

Selle avaldas Briti ajaleht The Guardian.

Tšistov oli politseiohvitser, kes töötas Venemaa siseministeeriumis. Enda sõnul hakkas ta CIA-le tasuta jagama ministeeriumi salajasi plaane, samuti andis neile teateid FSB töötajate kohta ning tal õnnestus mõneti kaitseministeeriumi saladokumentegi ameeriklastele sokutada. „Tegin seda sõbrana, tasu ootamata. Tahtsin aidata meie rahvast võitluses Putini režiimi vastu – usus, et tema kukutamine aitab kaasa rahva õnnele,“ kirjutab Tšistov.

Neli aastat tagasi kukkus ta sisse ja pandi eeluurimise ajaks kurikuulsasse Lefortovo vanglasse. „Sealne olukord oli hull. Talvel lülitati kongidest küte välja. Ma ei saanud arstiabi. FSB ähvardas, et korraldab mingi õnnetuse, et mind tappa,“ kurdab Tšistov, korrates ikka ja jälle,  et süüdistus, nagu ta oleks oma riigi raha eest maha müünud, ei vasta tõele. Ta olevat teinud kõike heast tahtest.

Tšistov saadeti reetmise eest 13 aastaks trellide taha ja ta on nüüd Nižni Novgorodi lähedal 11. koloonias. „Jagan tillukest kongi tosina mehega. Vange söödetakse riknenud kapsaga. Kaebasin konnipeetavate ahistamisest Euroopa inimõiguste kohtule, kus see võetakse loodetavasti arutusele,“ kirjutab Tšistov. 

Ta väidab, et ohus on mitte tema üksi, vaid kogu perekond. „Mu vanemad on pensionärid ja nende majanduslik olukord on väga raske. Ema pidi uuesti tööle minema, sest ta ei suuda napi pensioni eest vajalikke ravimeidki välja osta. Mu naine kutsuti FSBsse ja ta pages Ukrainasse ning läks seal USA konsulaati turistiviisat taotlema. Talle öeldi ära. Ukrainlased saatsid ta Venemaale tagasi sealsete julgeolekumeeste ahistada. Kirjutasin kaks kirja CIA-le. Need jäid vastuseta. Tean, et Ühendriikides saaks mu pere end turvaliselt tunda. Ma anun, et Trump annaks mu vanematele ja abikaasale asüüli,“ räägib Tšistov ja lisab: „Ühendriikide vanglates on inimesi, keda karistati selle eest, et tegutsesid Venemaa huvides, nagu ka meil istub kinni USA huvides tegutsenuid. Trump võiks korraldada nende vahetuse.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee