Juhtkiri

Juhtkiri | Kas oled järgmiseks elektrikatkestuseks valmis? (4)

Ohtuleht.ee, 16. detsember 2018, 18:41
Foto: MEELIS TOMSON
Või lumetormiks, veeavariiks, sõjaliseks konfliktiks? Eelmisel nädalal toimunud päästeameti riigikaitseteemalisel seminaril kõlanud tõdemus, et enam kui pooled Eesti elanikud pole teinud midagi, et leevendada või ennetada võimalikke hädaolukordi, mõjub alarmeerivalt.

Millest tuleb nii muretu suhtumine kõige olulisemasse – ellujäämisse –, on ühest küljest seletatav kõrge usaldusega nende riiklike institutsioonide vastu, mis vastutavad inimeste turvalisuse eest: päästeamet, politsei- ja piirivalveamet, kaitsevägi ja kaitseliit hiilgavad just selles järjekorras kõrgeimate usaldusprotsentidega. Pealegi on näiteks linnainimesel, kellele on viimase aastakümne elektrikatkestused tähendanud mõnetunnist küünlavalgel istumist, küllalt raske ette kujutada olukorda, kus päästjaid ei saa kutsuda (näiteks küünlaleegist alguse saanud tulekahju kustutamiseks), sest tema nutitelefoni aku on juba ammu tühjaks saanud. Enamjaolt hästi toimiv riik ja soodsad looduslikud olud on pakkunud turvatunnet, kuid pannud meid kohati liigagi palju välisele abile lootma.

Küllap just seetõttu pole inimeste ettevalmistatus kriisiolukordadeks näidanud erilisi paranemise märke, hoolimata sellest, et elanikkonna kaitse rakkerühm tegutseb juba kolmandat aastat, ilmunud on 34-leheküljeline siseministeeriumi juhend kriisiolukordades käitumiseks ja päästeamet valmistub rääkima kodunõustamistel peale tuleohutuse ka toimetulekust muude ohuolukordadega. Kuidas leida mõistlik tasakaal elanikkonna õpetamisel ilma, et järjepidev jutt tikkude, konservide, kuivainete ja vee varumise vajadusest mõjuks paanika külvamisena (eriti idanaabri viimaste tegude valguses), pole samuti kergete killast ülesanne.

Lähtuda tuleks tervest mõistusest, et hullimaks valmistumine on parim garantii, et tuleme toime ka palju argisemate muredega. Näiteks paariks-kolmeks päevaks või kauemakski kaduv elekter pole maapiirkondades veel tänapäevalgi midagi ennekuulmatut.

4 KOMMENTAARI

o
Oh 17. detsember 2018, 13:33
Kuskil ei ole öeldud, et see on normaalne, vaid, et seda tuleb ette.
k
Kristi 17. detsember 2018, 12:59
Imeline.Maainimene peab olema valmis mitmeks päevaks elektrita elama.Aga kui linnas läheb kümneks minutiks vool ära,pasubdavad kõik meedia kanalid.See on hirmus ,see on enneolematu.Aga maainimesele normaalne.Ära vingu,saa hakkama!
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee