Repliik

Repliik | Laste ristimine piirab nende usuvabadust (51)

Hermo Kuusk, Erakond Eestimaa Rohelised, 16. detsember 2018, 18:41
Olen usutunnistuselt kristlane, täpsemalt luterlane. Olen ka EELK Kaarli koguduse liige. Mind ristiti, kui olin viieaastane. Kirjutama ärgitas EELK peapiiskopi Urmas Viilma avaldus, kus ta ütles, et tema ristiks kõik vastsündinud, kes sünnivad perre kolmanda ja sealt iga järgmise lapsena.

Eestis kehtib põhiseaduse järgi usuvabadus. Seda imelikum on, et vastsündinute ja väikelaste ristimine ei käi usuvabaduse piiramise alla, vaid on kirikute otsustada. Ma pole selle vastu, et kirik lapsi õnnistab või et lapsed kirikus käivad, kuid vastsündinu või väikelapse ristimine on kindlalt tema usuvabaduse piiramine ja kindla kogudusega sidumine tulevaseks eluks. Leian, et lapsed ise peavad saama otsustusõiguse oma ristimise või mitteristimise küsimuses. Seega arvan, et ristimine peaks olema lubatud alates 16. eluaastast. Nii nagu 16aastased saavad valida kohaliku omavalitsuse valimistel, nii peaks neil olema õigus liituda ka kogudusega.

Jah, kirik on meil küll autonoomne, kuid me ei tohiks lubada ristida sunniviisiliselt koguduse liikmeteks lapsi, kellel pole valiku tegemiseks vajalikku väljakujunenud maailmapilti või religioosset teadvust. See usuvabadust puudutav seadus kaitseks lapsi kellegi teise usuliste eelistuste eest.

Näen, et sunniviisiline kogudusega liitmine on selgelt inimese usuvabaduse piiramine. Seega on alaealise usuvabadust vaja kaitsta vastava seadusega, mis keelaks sunniviisilise ristimise. Ristimine peab olema noore inimese teadlik valik. Valiku tegemiseks on oluline, et sellele eelneks ka koolis usuõpetus või usundilugu, milles noor inimene leiaks ise endale religioosse väljundi. On silmakirjalik ristida lapsi, kes pole teadlikud oma usulisest valikust. Kui poliitilisi valikuid kohaliku omavalitsuse valimistel saab nüüd teha alates 16. eluaastast, siis miks keelame inimesele usulise valiku tegemise?

Ma pole kiriku vastu, vaid selle poolt, et täita see usuga.

51 KOMMENTAARI

s
Saareprints 11. aprill 2019, 11:23
Nüüd on küll nende seadustega naljakas asi: emal on õigus oma sündimatta last ilma meditsiiniliste põhjusteta abordistada aga oma sündinud last ristida ei ole õigus :O Nii ongi - ennem abordistad, siis ei ole enam probleemi kas võib ristida või mitte?
j
Jah, K. Tali, ...Mäletan oma lapsepõlvest, et mu vanaema lubas mulle osta kullast käekella, kui ma 10. aprill 2019, 14:11
...Mäletan oma lapsepõlvest, et mu vanaema lubas mulle osta kullast käekella, kui ma end ristida lubanuks. Ma teadsin juba lapsena, et mu ema ja isa ...
(loe edasi)
Loe kõiki (51)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee