Kommentaar

Tiit Kuresilma | Mida internetist sisserändajate kasulikkuse kohta leida võib 

Tiit Kuresilma, tõsiisamaalane, 14. detsember 2018, 15:51
Foto: Robin Roots
Internetis leidub kena foto, kus on rida hirmuäratavate nägudega mehi – inimsööjaid – rõõmsalt nõus vastu võtma igat sorti pagulasi! Jube rahvas sealt Uus-Guineal, ei tahaks kuidagi nendega kohtuda. Aga süüa tahavad nemadki.

Rändeleppe vastased levitavad pilti kambast eriti vastikuist  neegrinoormeestest. On sellised irvitavad, osalt paljaste ülakehadega, räpakalt  sätitud juustega ja kohe näha, et valmis igasugu sigadusteks. Ei tahaks ka  nendega kohtuda. Aga mustanahalised on maailma parimad korvpallurid. On meilgi kalli raha eest sisse ostetud, kus sa muidu saad Venemaa ja Euroopa mustanahaliste vastu.

Töö vajab tegemist

Ukrainlased kui pagulased on arusaadavamad. On nõus tegema madalama palga eest lihtsat tööd, koristama jne. Rootsi praktika pagulastega näitab, et oma inimesed ei pea paslikuks sellist alamat tööd tegema. Kui tulevad siia, siis kutsuvad ka oma sugulasi ja suurendavad seega veelgi  slaavlaste osakaalu siin. Vaatavad ikka ida poole, võivad kergemini reeta.

Juudid ajavad äri ja kõikidest edukamalt. Teevad teadust maailma tasemel, on parimad arstid ja muusikud, mängivad tippmalet. Tegid Vene revolutsioonigi silmapaistvalt, kuni Stalin nad kõrvaldas. Neid on igal pool taga kiusatud,  piiblieelsel ajal oma maalt välja saadetud. Miks? Et nad on targemad? 

Nüüd sai Google 20 aastat vanaks. Kes selle seal Ameerikas tegid? Pildilt vaatavad vastu kaks rõõmsat nägu – Larry Page ja Sergey Brin. Larry oli 22, kui hakkas tegema Stanfordi ülikoolis doktoritööd. Temaga liitus Sergey. 1996.aastal prooviti luua otsingumootor, mis ühendaks kümmet miljonit tolleaegset dokumenti. Leiutati vastavaid algoritme. Kuna tolleaegne suurim kõvaketas oli mahult 4 GB, ühendasid nad neid kokku 10, seejuures Lego klotsidest tehtud keresse. Google tulenes sõnast „googol“ mis tähendab numbrit 1 saja nulliga. Neil oli muidugi  rahapuudus, aga kool andis juurde riistvara ja ühe protsessori.

Larry ühiselamutuba muutus laboriks, Sergey tuba programmeerimiskeskuseks ja kontoriks. 1998 tehti Googli kaudu juba üle 10 tuhande otsingu ja nad said omale esimese investeeringu  – 100 tuhat dollarit.  Registreerisid oma ettevõtte ja sõnastasid missiooni:  organiseerida maailma informatsioon ning muuta see universaalselt kättesaadavaks ja kasulikuks. Samal ajal palkasid nad esimese töötaja ja lasid disainida firma esimese logo. Firma mahamüük miljoni eest ei õnnestunud, kuid varsti kaks riskikapitalisti investeerisid kumbki 25 miljonit, tingimusel, et juhatuse esimeheks saab „täiskasvanud järelvaataja“ Eric Schmidt. 

Google kasvas massiivseks globaalseks äriks ning tegusõna „guugeldama“  leidis vaikselt tee argikeelde. 2007. aasta USA miljardäride edetabelis jagasid Page ja Brin viiendat kohta.  Brini idee oli nutiprillid ja isesõitvad autod. Haare ulatub biotehnoloogiast energia genereerimiseni ja kosmosereisidest tehisintellektini. Täna on 45 aastane Page avalikkuse pilgu alt kadunud, viites üha enam aega oma privaatsel Kariibi mere saarel. Ettevõtte president Brin pole kusagile kadunud ja on tänavu kõnelenud tehisintellekti ohtudest.

Kuidas eestlane selle taustal välja paistab?  On nihuke niru rahvas teiste suurte vahel, kasvanud omaette hoidjaks, rehepapiks. Jõumehi on ikka olnud nagu Kalevipoeg, Lurich, Hackenschmidt, Aberg, Jaago, Palusalu, Neo, Kotkas, kes maailma tasemel teistel selja prügiseks tegid, lausa ilma dopinguta.

Toome mehi sisse

Naisi oleme vanasti eelistanud jämejalgseid tugevaid tükke, kes on võimelised kandma tosinat last ja ka meest toitma, kes parajasti jõujuurikas ei juhtu olema. On leidunud parajal ajal ka vaimult kõva mees Päts, kes keset kahtlejaid otsustaval hetkel rusikaga lauale põrutas  ja käivitas Vabadussõja, mis tõi oma riigi. Aga ta säästis elusid tõmbudes 40ndail targalt tagasi. 

Meil on läbi aegade haridust hinnatud, nüüd IT alal maailma hämmastatudki.  Aga teisest küljest on nüüd ülimat tarkust vaja, kuidas edasi elada, kui eesti naine sünnitab keskmiselt poolteist last vajaliku 2,5 asemel? Asendustegevus kassipidamisega ajab lausa kassiahastuse peale.

Kui meie imelistele naistele ei jätku enam mehi, kust abi saada? On selge, et kui maa tühjeneb, tulevad siia teised. Seega peale inimsööjate on meil ikka kõiki teisi vaja. Meil on vaja mustanahalisi, kes meie eest korvpalli mängiks. Meil on vaja odavtööjõudu tööaladele, mida me ise ei viitsi teha. On vaja tarku mehi meie tarkadele naistele.

Kuidas rohkem kaasata sisserändajaid meie riigi arendamisse – kes oskab öelda? Guugeldagem siis!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee