Maailm

Maria Butina tunnistas end Venemaa mõjuagendina töötamises süüdi (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. detsember 2018 20:01
Maria Butina tunnistas, et püüdis Venemaa mõjuagendina USA poliitikasfääridesse tungidaFoto: Reuters/Scanpix
30aastane venelanna, kes USA tähtsatele poliitikategelastele külje alla puges, tunnistas neljapäeval oma süüd, olles eelnevalt korduvalt eitanud, et töötas välisagendina Venemaa heaks.

ABC News vahendab, et Butina esitles ameeriklastest tuttavatele end tulirelvade fännina ning astus lähedasse suhtesse vabariiklaste partei ametniku Paul Ericksoniga. Mehe kaudu tutvus ta mitmete prominentsete vabariiklastega seotud poliitikategelastega. Butina kasutas kontakte ära, et Venemaa poliitilist agendat ajada ja tuttavaid vastavalt mõjutada.

Samal teemal

Vähe sellest, on üsna tõenäoline, et Erickson oli Butina kavatsustest isegi mingil määral teadlik - või vähemalt märkas seda vestluste osalise ja kõrvalseisjana - kuid oli noorest daamist nii pimestatud, et ei võtnud midagi ette. Väidetavalt ei tundnud Butina isiklikult Ericksoni vastu erilist huvi ning väljendas eravestlustes teiste inimestega tüdimust, et peab mehega koos elama. Prokuröride sõnul kohtles Butina meest kui armunud ullikest, kes oli tema tegutsemises lihtsalt üks hädavajalik element. Butina advokaat vaidleb vastu, et paaril oli siiras kultuurideülene romanss.

Butinat tutvustati juhtfiguuridele mitmetest konservatiivsetest ühingutest nagu Rahvuslik Tulirelvade Assotsiatsioon (NRA) ja Rahvuslik Palvushommikusöök (National Prayer Breakfast). Naisel oli vedamist kohtuda isegi tulevase presidendi Donald Trumpiga ning tolle poja Donald juunioriga. Butina korraldas väidetavalt ka kohtumise NRA liidrite ja Vene välisminister Sergei Lavrovi vahel.

Maria Butina tunnistas neljapäeval end süüdi Vene föderatsiooni agendina töötamises. Ta saavutas prokuratuuriga kokkuleppe, et jagab uurijatega informatsiooni ning abistab neid mistahes juhtumites, kus temale teadaolevaid andmeid vaja võib minna.

Butina advokaat ja Vene valitsus kurtsid Butina vangistuse ajal, et teda hoiti liiga piiravates ja karmides tingimustes. Kohtunik pöördus Butina poole, et asjas selgust saada, küsides, kas vangistustingimused on ehk mõjutanud naise otsustusvõimet. Butina vastas eitavalt. „Teie mõistus on selge?“ küsis kohtunik. „Absoluutselt,“ vastas Butina.

Samal teemal

02.09.2018
VENE - USA VÕIMALIK DIIL: Venemaa kaalub Sentsovi vahetamist Buti, Jarošenko ja Butina vastu
17.06.2018
USA süüdistab 29aastast venelannat vabariiklaste mõjutamises