Maailm

VIIMAKS, PÄÄSEMINE: kaevandusse eksinud kaablivargad leiti pärast mitmepäevast otsingut (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. detsember 2018 18:40
Liigutav taaskohtumine: kuid paraku ootab päästetud kaablivargaid tõenäoliselt ees ka karistusFoto: @CBSNews / Twitter
Kolm Lääne-Virginia osariigis sügavatest kaevanduskäikudest pääsenud inimest embasid kolmapäeval pisarsilmi oma lähedasi. Nad olid maa all lõksus üle nelja ööpäeva, surm juba silme ees.

Maa alt päästetud kolmik oli kaevanduskäikudes lõksus kokku 111 tundi ehk neli ja pool ööpäeva, vahendab CBS News. Kaevandusse sisenesid nad neljakesi, kuid üks grupi liikmetest pääses välja juba esmaspäeval. Suuresti tänu tema juhendamisele leidsid päästjad ka mehe kaaslased. Veel pole täpselt teada, kuidas temal pääseda õnnestus ja miks ta teistest eraldus.

Päästjad rügasid tööd teha ööpäevaringselt. Sügaval kaevanduses näitas nende aparatuur, et hapniku tase on eluohtlikult madal. Oli vägagi reaalne hirm, et maa all eksinud kolmik enam eluga ei pääse.

Hapniku tagamiseks pumpasid päästjad šahtidesse õhku. Üks sissepääs oli nende saabudes üle ujutatud ning teise ette oli vahepeal ehitatud uhiuus tee, mille päästjad olid sunnitud ära lõhkuma. Kokku võib kogu operatsioon maksma minna umbes miljon dollarit.

Päästjad jõudsid eksinuteni viimaks kolmapäeva õhtul, kui olid läbinud 1220 meetrit maa-aluseid käike. Kaks naist ja mees viibivad praegu arstide hoolsa silma all, kuid kaevandusest suutsid nad välja tulla omal jalal.

Miks seltskond kaks aastat tühjana seisnud kaevandusse üldse ronis: lootuses sealt vaskkaableid varastada. Paraku ei ole Lääne-Virginia vaesemates piirkondades sugugi ebatavaline, et rahahädas inimesed eluga riskides mahajäetud kaevandustest vanu vaskkaableid otsima lähevad. Kaevandamine on traditsiooniliselt olnud osariigi peamine leivaallikas, ent seda tööd jääb ajaga järjest vähemaks, töötus ning vaesus on suures osas piirkonnast tõsiseks probleemiks.

Ehkki nii perekonnad kui päästjad ja päästetud on rõõmsad, et õudus viimaks läbi sai, ei lõppe juhtum neliku jaoks paraku siiski täiesti õnnelikult. Kuna nad viibisid kaevanduses loata ja kavatsusega vargil käia, saavad nad oma seikluse eest lähiajal ilmselt ka mingi karistuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee