Juhtkiri

Juhtkiri | Reformierakonna leivanumber ei tööta (15)

ohtuleht.ee, 13. detsember 2018 18:34
Uuringufirmade küsitluste sattumine samale nädalale, kui riigikogus toimus ÜRO nn rändeleppe arutelu ja EKRE samateemaline meeleavaldus, on jätnud oma jälje ka erakondade reitingutele. Vähe-üllatuslikult noppisid isiklikud võidud rändeleppe vastased, kes küllap peegeldasid paremini avalikkuse üldist meelsust: Isamaa ujus valimiskünnisest veidi kõrgemale ning veelgi jõulisemalt pildil olnud EKRE ja reitingutetabelis teist kohta hoidva Reformierakonna vahemaa kahanes vaid kolme protsendipunktini.

Ent asi polnud mitte ainult EKRE selgetes sõnumites ja toetajate edukas mobiliseerimises, vaid ka Reformierakonna nõrkuses nendessamades punktides. Aasta alguses üle 30% reitinguga oravaid toetaks praegu vaid 21–23% (olenevalt küsitlejast) valijaist. Läks nagu ennustasime: valijad ei mõistnud Reformierakonna ebalevat positsiooni rändeleppe küsimuses ja nende ainus motiiv näis olevat valitsusele ärapanemine. Kes teisele auku kaevab, see ise…

Küll aga oleks Reformierakonna languse põhjendamine üksnes rändeleppega ebaõiglane lihtsustus, sest langustrend algas juba varem, kui rändeteema esile kerkis. Oravate reitingu kallal on näkitsenud nii ebaõnnestunud personalivalikud, ülejooksikute kriitika kui ka parteijuhi võimetus kehtestada end erakonna eestkõnelejana. Suuremgi mure näib olevat aga teemade puudus: milline uuenduslik mõte peale sotsiaalmaksu kaotamise meenub seoses Reformierakonnaga veel? Ja seegi ei osutunud rohkemaks kui uitmõtteks. Samasugune võimetus kõnetada oma kunagisi valijaid vaevab vanadest erakondadest ka sotse (ja endiselt Isamaad).

Nüüd, kus arvestatav osa rahvast on mõistnud, et keskerakondlik valitsus polegi kõige hullem, mis Eestis juhtuda saab, ei piisa edukaks olemiseks enam vaid Keskerakonnaga hirmutamisest. Kui aga teisiti ei taha ega oska tähelepanu eest võidelda, siis võtab Keskerakond selle tugevama jõuga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee