Maailm

USA-Hiina-Kanada tülikolmnurk: Peking nõuab ärinaise vabastamist, kaks kanadalast on Hiinas kadunud (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. detsember 2018 17:58
Ihukaitsja, ehkki rohkem nagu vangivalvur, jälgib Meng Wanzhou iga sammuFoto: PA Pictures/Scanpix
Hiinas kadusid kaks Kanada meest pärast seda, kui Hiina võimud neid üle kuulasid. Ilmselt on tegemist vastureaktsioonina Huawei finantsjuhi kinnipidamisele Kanadas. Ärinaise väljaandmist nõuab USA.

Väidetavalt on Michael Spavor ja Michael Kovrig ohuks Hiina julgeolekule, kuid tegemist on vastulöögina Kanadale, kes vahistas Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou.

Kanada rahvusringhääling CBC vahendab, et Meng pole 2017. aastast saati kordagi oma reisidel USA pinnal peatunud või isegi vahemaandumist teinud. Tõenäoliselt hirmust, et ta seal kinni peetakse. Eelmisel nädalal oli tal plaanis mitu reisi, kuid saatuslikuks sai vahemaandumine Vancouveris.

Vancouverist ei tohi Meng hetkel ka lahkuda. Tema jala ümber on spetsiaalne elektrooniline seadeldis, mis naise liikumist jälgib. Teda ümbritsevad ööpäevaringselt ihukaitsjad-valvurid, kellel on õigus ta vahistada, kui ta ainsatki kautsjonitingimust rikub.

Hiinas üle kuulatud ja kadunud kanadalased on ärimees Michael Spavor ja endine diplomaat Michael Kovrig. Spavor elab Hiina ja Põhja-Korea piiri lähedal, tal on sidemed Pyongyangiga ning on mitu korda kohtunud diktaator Kim Jong-uniga. Kovrig töötas kunagi diplomaadina, ent on nüüd seotud mõttekojaga International Crisis Group (Rahvusvaheline Kriisirühm). Organisatsiooni töötajad on mures, sest mees on kadunud ning kolleegid kardavad ta elu ja tervise pärast. Hr Spavor võttis enne kadumist ühendust Kanada välisministeeriumiga, andmaks teada, et hiinlased soovivad temaga vestelda.

Michael Spavorist (vasakul) ja Michael Kovrigist pole pärast ülekuulamisi midagi teada Foto: AP/Reuters/Scanpix

USA president Trump tegi kolmapäeval olukorra keerulisemaks, öeldes, et kui see aitaks USA-Hiina suhteid parandada ja kui selle abil saaks Hiinaga ärikokkuleppeid sõlmida, oleks ta nõus proua Mengi juhtumisse sekkuma.

Mengi väljaandmist nõudev ja naise vastu hagi esitanud USA justiitsministeerium sama meelt ei ole. Asejustiitsminister John Demers sõnas presidendi juttu kommenteerides: „Meie siin justiitsministeeriumis tegeleme seadusandlusega. Meie äritsemisega ei tegele.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee