Maailm

200 VS 117: Umbusaldushääletus Theresa May vastu kukkus läbi (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. detsember 2018 23:00
Võit, kuid mitte õnnelik: üle 100 oma partei saadiku Mayd ei usaldaFoto: AP/Scanpix
Suurbritannia toorid algatasid kolmapäeva õhtupoolikul parteisisese umbusaldushääletuse erakonna juhi, peaminister Theresa May vastu. Hääletus kukkus läbi. Väidetavalt on May juba lubanud liidripositsioonist millalgi pärast Brexitit nagunii loobuda, kuid euroliidust lahkumiseni tahaks ta siiski jätkata.

Enne hääletuse algust pidas May parteikaaslaste ees emotsionaalse kõne. BBC kirjutab, et nende andmeil lubas May, et 2022. aasta valimiste ajaks tema parteid enam ei juhi, kuid vajab aega Brexitini, mille tähtaeg on märtsis.

Enamik toorisid ütlesid küll, et toetavad Mayd parteijuhina, kuid erakonnasisene hääletus oli salajane. Mõned erakonnakaaslased olid May kõne peale pisarais. Hääletuse eel oli May poolt teadaolevalt 174 konservatiivide partei parlamendisaadikut ja vastu 34. Need on inimesed, kes meediale oma meelsust väljendasid, umbusaldushääletuse taga on 48 saadikut. May vajas vähemalt 159 häält, et parteijuhina jätkata.

Hääletustulemused saabusid  Eesti aja järgi kl 23.00. Mayd toetas 200 saadikut. Vastu oli 117.

May positsioon on nüüd üheks aastaks kindlustatud. Partei enda reeglite järgi ei tohi toorid teda aasta jooksul juhi kohalt maha hääletada.

Kui hääletus oleks õnnestunud, tulnuks korraldada konkurss parteijuhi kohale, milles May osaleda ei võiks.

Samal teemal

Kas parteijuhi koha kaotus oleks tähendanud ka peaministrikoha loovutamist?

Otsemaid mitte. Kuni uue liidri valimiseni jätkanuks ta kohusetäitjana. See protsess võtab aega kuni kuus nädalat. May ebapopulaarne Brexiti-lepe on küll umbusaldushääletuse põhjuseks, ent seegi on vormistatud pikaajaliste läbirääkimiste tulemusena. Eeldatavasti ei oleks uus inimene sama programmiga jätkanud, seega oleks kogu protsess keerukas ja aega selle läbiviimiseks erakordselt vähe. Kuid praegu on May positsioon taas kindel.

Järjest enam süveneb aga briti rahva seas veendumus, et kogu Brexit on üks kolossaalne segadus ja peaks üldse ära jääma. Viimastel andmetel toetab väike enamus, 52 protsenti rahvastikust euroliitu jäämist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee