Maailm

„Olge palun kenad ja arreteerige ta.“ India tüdrukutirts kaebas oma isa peale politseisse (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. detsember 2018 17:23
Hakkaja plika: Hanifa ei ole nagu paljud tema rahvuskaaslased, kes käimla ära põlgavad, tema ei taha enam mingil juhul õues asjal käiaFoto: @BBCWorld / Twitter
7aastane Hanifa Zaara pöördus kirja teel oma isa vastu politseisse, kirjutab BBC. Põhjuseks oli isa seni täitmata lubadus majapidamisse korralik kemps ehitada.

Hanifa kirjutas, et isa valetas talle, kui lubas nende koju kemmergu ehitada. Lubadusest oli möödas juba mõni aasta, kuid Hanifa peab endiselt väljas kraavis hädal käima. Hanifa sõnul on see alandav, eriti kui mööduvad võõrad tema toimetamist pealt näevad.

Hanifa juhtum ei ole ainulaadne. Väga paljudel indialastel, kes elavad vaestes piirkondades või slummides, puudub majapidamises isegi lihtne kuivkäimla. Kusagil 500 miljonit inimest Indias teeb neid toimetusi väljas, kus juhtub. Isegi kui vahel on ligipääs tualetile olemas, ei oska paljud seda kasutada ja lähevad ikka õue.

Kuid Hanifa nende sekka ei kuulu. Tema tahaks korralikku tualetti väga. Juba päris väikese mudilasena pani ta tähele, et mõnel vähe eesrindlikumal naabril oli selline „asutus“ majapidamises olemas. Siis küsiski ta isalt, kas too võiks neilegi ühe ehitada. Isa lubas, et kui Hanifa oma klassi kõige tublim on, ehitab ta selle valmis.

Nüüd aga rääkis koolis õpetaja Hanifa klassile, kui ebahügieeniline ja tervisele kahjulik väljas asjal käimine on. Hanifal hakkas sellest lausa õudne ning ta solvus oma isa täitmata lubaduse peale väga.

„Ma olen oma klassi parim olnud alates lasteaiast,“ seisab Hanifa kirjas korravalvuritele. „Nüüd käin juba teises klassis. Ja ta ikka ainult räägib, et teeb selle ära. See on üks pettuse vorm. Nii et olge palun kenad ja arreteerige ta.“ Ta lisab, et kui isa ehitamata jäänud tualeti eest päris arreteerida ei saa, ehk saab politsei vähemalt nõuda isalt kirjalikku lepingut Hanifaga, kus on must-valgel kirjas tähtaeg, millal kõnealune ehitis valmima peab. Kooli kõrval asuvasse politseijaoskonda ei saatnud tirts kirja posti teel, vaid marssis jaoskonda sisse, ühes käes kiri, teises kott tõestusmaterjaliga: kõigi trofeede, kiituskirjade ja auhindadega, mida ta hea õppeedukuse eest saanud on.

Kui ajakirjanik Hanifa isa Ehsanullah' käest küsis, mis nii kaua aega võtab, vabandas isa end välja sellega, et tegelikult on ta ehitustöödega juba algust teinud, kuid need jäid pooleli, sest tal polnud raha. Ehsanullah on hetkel töötu. „Ma palusin Hanifalt lisaaega, aga ta lõpetas minuga rääkimise!“ oli isa hädas.

Tüdruk aga oma isale niisama andeks ei andnud: „No kaua ma pean sama asja küsima? Tal on kogu aeg sama vabandus, et raha pole. Siis ma läksingi politseisse.“ Politsei kutsuski isa välja, kes oli väga kohkunud, kartes, et tema naise või lapsega võis midagi juhtunud olla.

Isa Ehsanullah on omakandi üks väheseid kirjaoskajaid. Ta aitab sageli naabritel koostada ametlikke kirju ja pöördumisi. Ta arvab, et terane tütretirts on tema kõrvalt ametlikku kirjakeelt salamisi kõrva taha pannud, mistõttu oskas ta ka nii asjaliku pöördumise valmis kirjutada. „Poleks arvanudki, et seda asja minu enda vastu ära kasutatakse!“ muigab isa.

Kohalik politseiülem võttis Hanifa juhtumi südameasjaks ning jaoskonnaga plaanivad nad korraldada suure annetuste kogumise, et Hanifa naabrusesse 500 tualetti ehitada - neist ühe muidugi tüdruku perele.

Hanifa kodulinna Amburi linnavolikogu esimees sõnas BBC-le, et on hakkaja plikaga väga rahul: „Meil oli väga hea meel tema kaebusest kuulda. Me organiseerime koolides tihti eritunde, milles julgustame lapsi, et nad paluksid vanematelt koju tualeti ehitamist.“ Tegelikult, lisab ta, oli neil juba mõttes plaan 2019. aastaks annetada igale majapidamisele korralik käimla, kuid - lääne inimesele ehk pisut üllatavalt - väga paljud kohalikud ei tahtnud sellest midagi kuulda.

Uuringute kohaselt keeldub lausa 89 protsenti väiksemates kohtades või maal elavatest indialastest kemmergut ehitamast. Nad ei taha seda oma lähedusse, eriti aga ei taha nad seda puhastada. See suhtumine on pärit kastisüsteemi ajast, mil käimla puhastamine oli äärmiselt madal ja alandav ettevõtmine, mis sobis vaid kastiühiskonna kõige vääritumatele elanikele. Nii oli see sajandeid.

Kuid Hanifat kastiühiskonna taak ei rõhu ja tema on politseinike lahendusega annetuste kogumiseks ja mitmesaja käimla ehitamiseks väga rahul. Rõõmus on ka tema isa, kes polnud kümme päeva oma jonnakalt ja solvunult vaikiva lapsega rääkida saanud. Jaoskonnas surusid isa ja tütar kätt ning leppisid ära.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee