Politseinikud Strasbourgi jõuluturul. Foto: VINCENT KESSLER/Reuters/Scanpix
Juhan Mellik 12. detsember 2018 10:32
Eilset Strasbourgi jõuluturu tulistamist oma silmaga lähedalt pealt näinud eestlane Silver Perli ütleb, et toimunu läbiseedimine võttis natuke aega ning kohalikudki ei saanud kohe kõigest täpselt aru.

„Ootasin poe ees kolleegi, kui kostis pauk,” räägib Euroopa Parlamendis IT-spetsialistina töötav Perli. Ümberringi käis ehtne jõulumelu ja keegi midagi kahtlustada ei osanud. Heli kõlas umbes selliselt nagu keegi loobiks paugutajaid ja teeks lolli nalja.

„Siis, kui nähti relvasähvatusi, hakati vaatama, et asi on päris tõsine. Lõpuks karjuti „Allahu akbar!” ka, siis hakkasid inimesed eemalduma,” meenutab eestlane eilset. Lisaks võis siis tänaval näha juba ka surnukehasid. „Mingit automaatset refleksi ei oskagi kirjeldada, peas käis lihtsalt: eemale, eemale.”

Suurt paanikat ja jooksu Perli sõnul ei toimunudki, inimesed lihtsalt liikusid ühtse vooluna. Paljud 50 meetri kaugusel olnud ei saanud seejuures arugi, mis sünnib. Olid oma jõulumeeleolus edasi ja jõid hõõgveini.

Hirm, šokk ja adrenaliinisööst tabasid Perlit alles hiljem. „Olukorra tõsidus jõudis kusagil tunni aja pärast kohale. Juhuslikud inimesed said ju pihta, oleks võinud ise täpselt samamoodi valel ajal vales kohas olla.”

Esmalt pärisid mehe järele kõik kohalikud tuttavad ja töökaaslased, natukese aja pärast jõudis info Eestisse. „Siiamaani on natuke sürreaalne tunne, et kas see oli päriselt, et nii lähedal nõnda juhtuski,” ütleb Perli.

Ta sattus olema kõrval ka paari aasta eest Brüsselis toimunud metrooplahvatustele. „See ongi siin inimeste jaoks uus normaalsus, et elu läheb edasi,” kommenteerib Perli. „Kui juhtud olema valel ajal vales kohas, siis võib juhtuda. Aga oma elu ei või sellepärast elamata jätta, et iga hetk võib midagi juhtuda.”