Maailm

Maailma riigipead kiitsid ÜRO ränderaamistiku Marrakechis heaks suurema meediatähelepanuta (20)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. detsember 2018 21:35
Foto: AFP/Scanpix
Ehkki vaidlused ÜRO ränderaamistiku sisu üle olid kirglikud, pälvis riikide heakskiitu tähistav konverents 10. detsembril ise tagasihoidliku meediatähelepanu.

Kohtumisel kõne pidanud Angela Merkel aga sai suure aplausi osaliseks. Belgia peaminister Charles Michel sõnas oma pöördumises, et paljud poliitikud kasutavad raamistikku ära valeinfo levitamiseks. Ta usub, et tema riik - ehkki ka Belgias tekkis ränderaamistiku üle elav debatt - on teenäitajaks ning ajalugu näitab kunagi, et need riigid, kes selle heaks kiitsid, seisid õige asja eest.

Samal teemal

Ränderaamistik on esimene omalaadne deklaratsioon, mis puudutab ülemaailmset rändekriisi.193st 2016. aastal ränderaamistiku loomise ühehäälselt heaks kiitnud riigist toetab raamistikku 164. Ülemaailmselt on selle üks häälekamaid vastaseid USA president Donald Trump, kes kritiseeris seda juba kuid varem. Lisaks USAle ei kiida raamistikku heaks ka Austria, Tšiili, Austraalia, Tšehhi, Itaalia, Ungari, Poola, Läti, Slovakkia ja Dominikaani Vabariik.

The Guardian vahendab, et kuus riiki, nende seas Iisrael ja Bulgaaria, kaaluvad siiski ränderaamistikust loobumist. Kolmekümne riigi esindajad 10. detsembril Marrakechi kohale ei tulnud.

Samal teemal

17.12.2018
ÜRO peaassamblee võttis vastu globaalse pagulasraamistiku
13.12.2018
President Ilves ÜRO rändepaktist: see on täiesti okei, meile ohutu
07.12.2018
Presidendi ärajäänud Marrakechi reisi kõiki kulusid ei õnnestunud tagasi saada
07.12.2018
Jüri Ratas: ränderaamistik seisab ebaseadusliku rände vastu ja meie endi inimeste õiguste eest