Pilt on illustratiivne.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 11. detsember 2018 19:12
Soome Tuusula ringkonnakohtu otsusel võeti vahi alla kaks eestlast: 32aastane Tamo ja 37aastane Älis. Neid kahtlustatakse Kerava rongijaamas enda rahvuskaaslase, 56aastase mehe tapmises. Eesti kohtutele on mõlemad kahtlustatavad juba vanad tuttavad, keda on korduvalt jõhkra vägivallatsemise pärast karistatud.

Älis sai esmakordselt kriminaalkorras karistada 2000. aasta, kui ta oli jõudnud olla loetud kuud täiskasvanu. Toona oli põhjuseks kuritahtlik huligaansus. Noor naine jõudis veel samal aastal käia Pärnu maakohtus varguse tõttu.

Raskemad paragrahvid algasid 2005. aastal, kui naist süüdistati röövimises kuritegeliku ühendusega. 2007. aastal karistati Älisit avalikus ruumis vägivallatsemise ja relvaga ähvardamise eest. Karistuseks määrati 20 000 krooni, mis hiljem asendati neljakuulise vangistusega.

2009. aastal oli naine jälle kohtu ees. Põhjuseks alkoholi tarbimine ja armumängud hilistel öötundidel Pärnu kohvikus, kus ta läks tülli mehega, kes teda rinnast krabas. Älis virutas mehele krabamise peale õlleklaasiga näkku, nii et kannatanu põsele jäi 5–6 cm pikkune verine haav.

Kõrvaliste tunnistajate sõnul tuli Älise lauda mees, kes hakkas talle ligi ajama, teda käperdama ja võttis kinni tema vasakust rinnast. Naise ütluste järgi tahtis ta mehe haardest vabaneda ning „lükkas“ teda käes oleva õlle klaasiga.

Kuus aastat hiljem oli Älis aga koos kahe teise naisega kohtu all, et anda aru Pärnu ööklubis Mirage suitsuruumis toimunud üle. Nimelt tegid kolm naist ühele kannatanule korraliku kambaka: lüües teda käega selga, põlvega pähe ja tirides tal juukseid välja.

Pärast peksu liikusid naised ööklubist edasi Bravo Burgeri juurde, kus nende küünte alla jäi jälle sama kannatanu.

2016. aastal oli Älis kohtus, et anda aru, miks ta klobis maikuu lõpus Pärnu jõe kaldal oma seltsilist, lüües talle jalaga kubemesse, rusikaga näkku ja kallates ta kõige tipuks õllega üle.

Lõbusõit: lohisemine auto taga, nöör ümber kaela

Tamo sai esmakordselt kohtulikult karistada 2006. aastal, kui jäi vahele vargustega. 2009. aastal oli mees kohtu all juba tõsisemate asjadega: rööv ja peksmine.

Kuus aastat hiljem arutas kohus Tamo naabrimehe peksmist. Kannatanud naabrimehe ütluse järgi tuli ta ühel juunikuu hilisõhtul koos sõbraga Tamo ema juurde jutule. Teemaks oli nende koer, kes jooksis õuel lahtiselt ringi.

Tamo emaga läks naabrimees tülli ning sai kahel korral ka koeralt hammustada. Naabrimehe sõber haaras puidust kaika, et koera eemale peletada, kuid siis astus lavale Tamo, kes hakkas juba pureda saanud naabrimeest metallist armatuuriga peksma. Ütluste järgi lõi Tamo kannatanut ema kaitseks, kes oli poja appi karjunud.

Ühtlasi arutas kohus selle üle, miks Tamo ei maksa oma lapsele igakuist elatisraha.

Kohtupingis oli mees uuesti 2016. aastal, et kus sai mitu uut linnukest oma paturegistrisse. Näiteks ühel juunikuu õhtupoolikul sammus mees Pärnu Lukoili tanklasse, kus võttis endale kaks kuuspakki õlut ja kaks pakki sigarette, jättes kaupade eest, kogusummas 19,91 eurot, maksmata.

Paar kuud varem aga oli Tamo koos kaaslastega läinud kallale kaaskodanikule, lüües ta kõigepealt rusikalöögiga pikali, et siis peksmist jalgadega jätkata. Läbi pekstud kannatanult võeti ära Samsungi mobiil ja Acer sülearvuti koos teiste väiksemate tehnikavidinatega.

Märkimisväärne on veel Tamo ja tema kaaslaste nii-öelda lõbusõit kahe kannatanuga. Kõigepealt peksti neid rusikatega, jalgadega ja veljevõtmega. Siis lohistati mõlemaid auto taga umbes 100 meetrit, nii et ühel oli nöör ümber kaela, teisel ümber jala.

Lõbusõidu üle elanud kannatanute vigastuste loetelu oli pikk, ulatudes kriimudest küünarluumurruni. Lõbusõidutegijad võtsid kohtus süü omaks ning mõisteti vangi.

Tamo sai liitkaristusena sisuliselt 3 aastat ja 6 kuud ning ta alustas selle kandmist 2014. aasta augustis.