TIME tituleerib 2018. aasta inimesed, neli ajakirjanikku ja ühe väljaande valvuriteks tõevastases sõjas. Nendeks on saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi, USA ajaleht Capital Gazette, filipiini ajakirjanik Maria Ressa ja kaks Reutersi ajakirjanikku Myanmarist, Wa Lone ja Kyaw Soe Oo. Ajakirja erinevad esikaaned avaldavad austust neile kõigile.
Saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvati tema oma kodumaa saatkonnas Istanbulis selle aasta 2. oktoobril. Luureandmeil oli dissidendist ajakirjaniku mõrva taga saudi kroonprints. Kohale tulnud eriagendid kägistasid ajakirjaniku surnuks ning lõikasid ta surnukeha tükkideks.
Annapolise linnalehe Capital Gazette ruumides toimus juunis tulistamine. Hullunud tulistaja oli lehe töötajaid ühe ammuse loo pärast aastaid ahistanud. „Meie kohtureporter kirjutas kaasusest, kus tema oli ühes jälitamisjuhtumis kahtlusalune. Ja ta oli, ta oli sellega üsna rahulolematu, õieti lõi ta veebilehe, mis võimaldas tal sõimata ja ennast välja elada minu, reporteri ja lehe enda peal,“ rääkis Capital Gazette'i endine peatoimetaja. „Siis kaebas ta meid laimu eest kohtusse.“
Maria Ressa on filipiini veebiportaali Rappler eestvedaja. Ta on pinnuks silmas Filipiinide president Rodrigo Dutertele, kuna Rappler kirjutab palju riigis lokkavast vägivallast. Duterte verine sõda narkootikumide vastu on nõudnud juba 12 000 elu, kuid Duterte valitsus keelab Rappleril sel teemal kirjutamast. Novembris esitati väljaandele süüdistus maksude tasumata jätmises, süüdistust peab Ressa täiesti fabritseerituks.
Reutersi ajakirjanikud Wa Lone ja Kyaw Soe Oo kajastasid Myanmaris toimuvat genotsiidi rohingjade rahvusvähemuse vastu. Ajakirjanikud vahistati juba 2017. aasta detsembris, kuna kirjutasid Mynamari sõjaväe kuritegudest. Nad mõisteti seitsmeks aastaks vangi. Myanmaris ei ole sõjaväest kirjutamine lubatud, samuti on tsensuuri all täielikult välistatud riigijuhtide kritiseerimine.
Kommentaarid (0)