Maailm

MEELEAVALDAJATE VÕIT? President Macron heiskas valge lipu ja lubas vaestele raha (7)

Toimetas Aadu Hiietamm, 11. detsember 2018 19:15
Kollaste vestidena tuntud meeleavaldajad presidendi kõnet jälgimas. Foto: Reuters/Scanpix
Prantsusmaa president Emmanuel Macron pidas esmaspäeva õhtul tõenäoliselt senise ametiaja tähtsaima kõne. Ta pöördus 13 minuti jooksul televisiooni vahendusel rahva poole ning lubas miinimumpalga tõusu ja maksusoodustusi.

President Macron lubas, et alates 1. jaanuarist tõuseb miinimumpalk 100 euro võrra kuus. Praegu on minimaalne brutopalk 1498 eurot, millest pärast maksude tasumist jääb järele 1185 eurot. Samuti vabastatakse ületundide eest saadud palk maksudest. Macron pöördus ka tööandjate poole palvega maksta aasta lõpus töötajatele preemiat. Pensionäridele lubas president, et alla 2000 euro suuruse kuupensioni korral vabastatakse nad kavandatud lisasotsiaalmaksetest. 

Samal teemal

Tegu on lisavastutulekutega Prantsusmaal juba ligi kuu aega protesteerivatele meeleavaldajatele, keda kutsutakse kollasteks vestideks. Nädal tagasi lubas valitsus, et  1. jaanuarist kavandatud kütuseaktsiisi tõstmine lükatakse aasta võrra edasi ning samuti külmutatakse eelolevaks talveks gaasi ja elektri hinnad.

Telekanali TF1 andmetel puudutavad presidendi lubadused umbes kaht miljonit majapidamist ning nende täitmiseks kulub aastas 8–10 miljardit eurot. 

Kollased vestid reageerisid presidendi kõnele vastakate tunnetega. Osa nendest leiab, et riigipea jäi oma kõnega lootusetult hiljaks ning nüüd rahuldaks neid vaid riigipea tagasiastumine. Kuid on ka neid, kes arvavad, et lubatu pole paha. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee