Maailm

Uuendatud kell 19.40

PÕNEV LEID: Saksamaal Dresdenis avastati arhiivis Vladimir Putini salajane töötõend (25)

Aadu Hiietamm, 11. detsember 2018, 19:40
Saksamaa suurim ajaleht Bild teatas esiküljel Vladimir Putini salajase Stasi töötõendi leidmisest. Foto: Ajalehe Bild esikülg
Endine KGB ohvitser ja tänane Venemaa president Vladimir Putin kuulus kuni Berliini müüri langemiseni ka Ida-Saksamaa julgeolekupolitseisse (Stasi), kirjutab täna Saksamaa suurim ajaleht Bild. 

Nimelt avastati Dresdenis Stasi arhiivist Vladimir Putinile 31. detsembril 1985 välja antud Stasi töötõend, mille kehtivust pikendati iga kolme kuu järel. Arhiivijuht Konrad Felberi sõnul oli seni teadmata, et Putinil oli Dresdenis töötades niisugune tõend taskus. 

Elas Dresdenis viis aastat 

Eraeluliselt oli suunamine Dresdenisse Vladimir Putinile ja tema perele tollase Leningradiga võrreldes suur samm edasi. Hall Ida-Saksa provints tundus Venemaalt tulnule tõelise reaalsotsialistliku paradiisina. Perekonna elukvaliteet tõusis märgatavalt. Palgast (1800 Ida-Saksa marka ja 100 dollarit kuus) suutis Putin kõrvale panna nii palju, et sellest jätkus musta Volga ostmiseks. Tunduvalt lahedamad olid ka elutingimused. Kui Leningradis tuli elada koos vanematega, siis Dresdenis oli Putini perel kasutada Rabergeri tänaval asunud kuuekorruselises paneelmajas kolmetoaline korter. 

Tööalaselt asi nii roosiline ei olnud. „Dresden tähendas asumisele saatmist,“ tsiteeris ajakiri Cicero üht Dresdenis viis aastat töötanud KGB ohvitseri. Unistasid ju luurekooli lõpetajad komandeeringust klassivaenlase territooriumile, näiteks Washingtoni, Bonni või Viini, kuid Putin ei sattunud isegi Ida-Berliini.

TÖÖKOHT: KGB lähetusel 1985. aastal Ida-Saksamaale saadetud Vladimir Putin töötas Dresdenis Angelika tänaval asunud villas. Foto: Vida Press

Vladimir Putin töötas Dresdenis Angelika tänav 4 asunud villas. Teda nähti sageli kõrtsis Am Thor Radebergeri õlut joomas. Selle õlle austajaks on ta jäänud tänaseni. Nii teatas Venemaa president tänavuste presidendivalimiste eel valminud Andrei Kondrašovi  portreefilmis „Putin“, et Saksamaa liidukantsler Angela Merkel saadab talle vahel paar pudelit Radebergeri õlut. Angela Merkel tunnistas seejärel ajakirjanike järelepärimisele vastates, et ta on tõepoolest vahel Putinile Saksa õlut saatnud. Liidukantsler lisas, et tema on saanud Putinilt vastu väga head suitsukala. 

Stasi töötõend tegi elu lihtsamaks 

Milleks oli Vladimir Putinile aga vaja Ida-Saksamaa julgeolekupolitsei töötõendit? Arhiivijuht Konrad Felberi arvates tegi Stasi töötõend Vladimir Putini elu oluliselt lihtsamaks. Tänu sellele töötõendile ei olnud tal probleemi siseneda Stasi kontoritesse ning ka liikluspolitseinikud lõid Stasi töötõendit nähes kulpi ja lasid selle omanikul minna.

Vladimir Putini tööülesannete hulka Dresdenis kuulus Ida-Saksa ideoloogiliselt kindlate kodanike ja arenguriikide üliõpilaste seast kaastööliste värbamine. Stasi töötõend oli esimesel lähenemisel abiks, sest Putin ei pidanud kohe selgitama, et tegelikult otsib ta kaastöölisi KGB-le. Miks andis ta aga enne Venemaale naasmist Stasi töötõendi tagasi? Loogilisem oleks olnud selle hävitamine.

Endise Saksa DV välisluureülema Markus Wolfi (1923-2006) arvates oli Putin Dresdenis tähtsusetu tegelane. Seda tõendab näiteks tõsiasi, et Saksa DV julgeolekuministeerium autasustas Putinit vaid rahvaarmee pronksmedaliga. „Niisuguse autasu sai Ida-Saksa julgeolekupolitseis iga koristaja,“ ütles Wolf, kes Putiniga isiklikult ei kohtunud. 

Väärib tähelepanu, et 11 kuud pärast seda, kui Putin Dresdenist kodumaale naasis, andis tema värvatud luuraja Klaus Zaundick ennast Lääne-Saksa luurele üles. Zaundickilt saadud info põhjal kukkus sisse 15 KGB informaatorit.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles ajakirjanikele, et Vladimir Putinil võis tõepoolest olla Saksamaa DV julgeolekupolitsei töötõend, sest  Nõukogude Liidu ajal olid KGB ja Stasi partnerteenistused.

25 KOMMENTAARI

m
mx35 14. detsember 2018, 12:27
Räägi ka Rotenbergidest..
m
mx35 14. detsember 2018, 12:23
See venemaa pliiatsi jupp püüab nooruses tehtud alanduste eest kätte maksta... nii nagu klassi peksukott kes hiljem miilitsasse tööle sai ja siis kõigile väänas... vot siis selline
Loe kõiki (25)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee