Maailm

Brexiti hääletus lükkus edasi (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. detsember 2018 18:20
Theresa May plaan Suurbritannia lahkumiseks euroliidust ei meeldi ei Brexiti pooldajatele ega mõistagi ka vastasteleFoto: AP/Scanpix
Peaminister Theresa May teatas Briti parlamendile, et lõplik hääletus Brexiti plaani osas, mis pidi aset leidma teisipäeval, 11. detsembril, lükkub edasi.

BBC vahendab, et mis edasi saama hakkab, on pisut selgusetu. May plaaniga on nõus Euroopa Liit, kuid seda peab toetama ka Suurbritannia parlament. Nii parlamendis kui ka rahva seas aga suur entusiasm May kokkulepetele puudub. Märkimisväärne osa Brexiti pooldajatest leiab, et May plaan on liiga leebe ning on pettunud, et euroliidust ei saagi väljuda võidukamalt ja otsusekindlamalt. Endiselt on ka väga suur hulk, viimaste tulemuste järgi isegi väike enamus (52%) neid, kes üldse euroliidust välja astumist ei toeta.

Samal teemal

May sõnul on õhus endiselt küsimus kahe Iirimaa piiris. Põhja-Iirimaa, mis on Suurbritannia osa, on täiesti risti vastu sellele, et pärast euroliidust lahkulöömist on nende ja ülejäänud Iirimaa vahel nüüd range piirikontroll ja võib-olla isegi piiritõkked- või tarad. May lubab lähipäevil Iiri-Briti piiri osas mingi lahenduse välja mõelda.

Paljud May kriitikud parlamendis aga kirjeldavad olukorda kui totaalset segadust või kaost. Leiboristide liider Jeremy Corbyn, kes lootis teisipäeval May läbikukkumisele ning seeläbi uutele valimistele, sõnas, et valitsus peab peaministri plaani nii katastroofiliseks, et takistas viimasel hetkel omaenda algatatud hääletuse toimumist. Tooride esindaja Nigel Evansi sõnul oli peaministri samm aga mõistlik ning vältis May häbistamist teisipäevasel hääletusel.

Ei ole välistatud, et teisipäeval korraldavad leiboristid parlamendis hoopis peaministri vastu umbusaldushääletuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee