Maailm

JÄI MIILITSAPENSIONIST ILMA: 78 inimest tapnud Angarski maniakk kaebab kohtuotsuse edasi (11)

Aadu Hiietamm, 11. detsember 2018, 08:20
KOHTUS: Sarimõrvar Mihhail Popkov (53) esmaspäeval Irkutski oblastikohtus, kus ta mõisteti teist korda eluks ajaks vangi.Foto: AP/Scanpix
Venemaal mõistis Irkutski oblastikohus esmaspäeval 56 mõrva eest teistkordselt eluks ajaks vangi endise miilitsa, 53aastase Angarski elaniku Mihhail Popkovi, vahendab RIA Novosti. Sarimõrvar jäeti ilma ka miilitsapensionist ning ta kavatseb kohtuotsuse edasi kaevata. 

Angarski maniakiks või libahundiks kutsutud naistetapja Mihhail Popkov istub trellide taga alates 2012. aasta juunist. Ta tabati üsna juhuslikult. Kuna tapmispaikadest leiti sõiduauto Niva jälgi, siis korraldasid eksperdid kõigi seda marki autode omanikele Angarski piirkonnas DNA-testi. Nii jõutigi lõpuks endise miilitsamehe Mihhail Popkovi, kelle geneetiline materjal kattus kolme laiba leidmiskohalt avastatud DNAga. See oli suur töö, sest DNA-proove võeti enam kui 2500 mehelt ning üle kuulati üle tuhande inimese. 

Samal teemal

Soovis puhastada teed ja tänavad prostituutidest 

Kuni 1998. aastani miilitsas töötanud Popkov rääkis pärast vahistamist uurijatele, et soovis teed ja tänavad puhastada prostituutidest. Samas ei olnud suur enamik tema ohvritest lõbutüdrukud, vaid tavalised noored naised, kes oli hilisõhtul teel baarist või sõprade juurest koju.

14. jaanuaril 2015 mõistis Irkutski oblastikohus Popkovi 22 noore naise tapmise ja veel kahe naise tapmiskatse eest eluks ajaks erirežiimiga kolooniasse. Angarskis siseasjade osakonna korrapidajana töötanud Popkov kasutas juurdluse andmetel kuritöödeks kõige kättesaadavamaid esemeid – nööri, kirvest, nuga, kruvikeerajat ja naasklit. Mõrtsukas lõi ohvritele kümneid haavu ja lõikas ühel koguni südame välja.

Kohe pärast süüdimõistvat otsust hakkasid levima kuuldused, et Popkovi hingel on veel veretöid ning et ta on valmis neid üles tunnistama. 2017. aasta alguseks oligi Popkov andnud tunnistusi veel 58 naise ja ühe mehe tapmise kohta aastatel 1992–2007. Ainus meesohver oli Popkovi varasem kolleeg, kelle ta tappis 1999. aastal.

Algul arvasid skeptikud, et eluks ajaks vangi mõistetud sarimõrvar andis uusi tunnistusi vaid seetõttu, et jääda võimalikult kauaks eeluurimisvanglasse, kus elutingimused on oluliselt paremad kui erirežiimiga koloonias. Uurimise käigus selgus, et mõrvari jutud vastavad siiski tõele. Nii juhatas Popkov uurijad kohtadesse, kuhu ta oli laibad peitnud, ning rääkis üksikasjalikult, kuidas ta ohvrid leidis ja tappis.

Popkovile tehti teise kohtuprotsessi eel ka psühhiaatriline ekspertiis ning ta tunnistati taas süüdivaks. Tema kuritegude motiiv oli homitsidomaania ehk vastupandamatu tung tappa kedagi sadistlikult.

Endised kolleegid ja naabrid olid väga üllatunud, kui said teada mehe jäledatest tegudest. Nad poleks osanud ealeski seostada Popkovi jõhkrate mõrvadega. Ka tema abikaasa Jelena rääkis uurijatele, et pidas meest alati eeskujulikuks pereinimeseks, kes tütart lausa jumaldas. 

Teine kohtuprotsess kestis ligi aasta 

Teine kohtuprotsess algas selle aasta algul ja lõppes 10. detsembril. Irkutski oblastikohus mõistis Popkovi 56 mõrva eest teist korda eluks ajaks erirežiimiga kolooniasse.

KOHTUS: Sarimõrvar Mihhail Popkov (53) esmaspäeval Irkutski oblastikohtus, kus ta mõisteti teist korda eluks ajaks vangi.Foto: AFP/Scanpix

Kuigi ta oli rääkinud ülekuulamistel 59 inimese tapmisest, suudeti uurimise jooksul leida tõendeid 56 tapmise kohta. Kokku on endise miilitsa hingel seega vähemalt 78 inimese elu. Võrdluseks: 1992. aastal mõisteti Venemaal surma sarimõrvar Andrei Tšikatilo, kes oli tapnud 52 inimest.

Kuna värske kohtuotsusega jäi Popkov ilma ka nooremleitnandi auastmest ja koos sellega ka 24 000 rubla (316 eurot) suurusest kuupensionist, siis kavatseb ta kohtuotsuse edasi kaevata. Prokuratuur on seevastu kohtuotsusega rahul.

11 KOMMENTAARI

s
Sellisel 11. detsember 2018, 23:27
peaks äkki vasaku jala amputeerimise tegema , nii kaelast saati? Aga ilma narkoosi ja tuimestuseta.
v
Vene miilits ju 11. detsember 2018, 07:33
Eks omad kah aitavad ja vanglas pood. Ega ta kehvemini ei ela kui Kirivi tehese tööline.
Loe kõiki (11)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee