Maailm

SKANDAAL: NATO liige Albaania paiskas salajase luureinfo internetti (6)

Tõnis Erilaid, 9. detsember 2018, 21:36
Luurejuht: Veel eelmisel aastal oli internetis kõigile näha Helidon Bendo ID-kaart koos tema koduse aadressiga.Foto: Videokaader
Albaania rahandusministeeriumist lekkisid internetti sealse julgeolekuteenistuse SHISH töötajate andmed: nimed, ID-kaardi andmed, palganumber, isiklikus kasutuses olevad sõidukid jms. Samuti paljastusid julgeolekuagentuuri tasutud arved – näiteks torutööde ja muu sellise eest, kirjutab The Independent.

Dokumentidest selgub, et Gjirokasteris Lõuna-Albaanias tegutsev agent võttis novembris salajasest fondist välja umbes 2000 eurot. 2017. aastal koostatud salajane dokument räägib aga NATO sidesüsteemist Tumba. Oli ka andmeid komandeeringuraha, hotellide jms. kohta. Dokumentidest ilmneb SHISHi siseluurealane tegevus. Muu hulgas on nad üürinud Tirana rahvusvahelises lennujaamas ja riigiringhäälingu hoones ruume.

 Ajalehe reporteriga SHISHi peamaja vastas kohvikus kõnelnud julgeolekuametnik tunnistas, et põhimõtteliselt peaksid julgeolekuteenistust puudutavad andmed olema salajased. „Kuid tuleb jälgida ka seadusega kehtestatud eeskirja, mis näeb ette, et riigiasutused peavad raporteerima, millele nad raha kulutavad,“ möönis ta, et seetõttu ongi andmed avalikud. Veelgi hullemgi – kurikaelad võivad Albaania süsteemi kaudu siseneda ka NATO süsteemidesse. „Hakkad ühest otsast dokumente lahti harutama ja jõuad välja Brüsseli peastaapi või koguni USA väejuhtideni,“ ütles Albaania parlamendiliige erukindral Xhemal Gjunkshi. Endine CIA operatiivtöötaja tunnistas The Independentile, et Albaanias kehtiv bürokraatlik lähenemine rahaasjadele seab otsesesse ohtu SHISHi agentide elu. „Ma saan aru, kui nad avaldavad julgeolekuteenistuse eelarve, kuid panna üles agentide nimed ja kõik nendega seotu, see on ju hullumeelsus!“

Pärast seda, kui The Independent teatas Albaania peaministri büroole ja välisministeeriumile, et nad kirjutavad julgeolekuteenistuse lekkeid paljastavat artiklit, lubati tundlik materjal internetist maha võtta. 

SHISH on kommunistide diktatuuri ajal rahvast hirmu all hoidnud Sigurimi järeltulija. Kuid ta on – kui uskuda Wikileaksi kaudu lekkinud saladokumente – liitlaste seas kõrges hinnas. „SHISH on professionaalne, enamasti apoliitiline organisatsioon, USA administratsiooni suurepärane partner ja suuresti abiks kõiges, mis puudutab julgeolekut,“ märkis USA välisministeerium oma 2007. aastal koostatud memorandumis.

SHISHi juhi, kelleks on praegu Helidon Bendo, nimetab ametisse peaminister. Rahandusministeeriumist lekkinud dokumentide põhjal on agentuuril 913 töötajat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee