Maailm

Brittide musta nimekirja pandi kuus Vene oligarhi (7)

Tõnis Erilaid, 9. detsember 2018 18:22
INGLASTE PEAMINE SIHTMÄRK: Sellel pildil rõõmustab Roman Abramovitš Chelsea löödud värava üle, kuid praegu otsib ta ajakirjanike kinnitusel jalgpallimeeskonnale ostjat.Foto: Toby Melville, Reuters/Scanpix
Suurbritannia luureteenistuste koostatud ja peaminister Theresa Mayle esitatud nimekirjas on kuue kahtlustäratava Vene oligarhi seas Putini judopartner, tema endine nõunik, endine Arsenali jalgpallimeeskonna kaasomanik ja tuntuimana Chelsea omanik Roman Abramovitš, kirjutab The Telegraph. Kõigi kuue suhtes tuleb Brittide liitlastel Euroopa Liidus ja Põhja-Ameerikas taotleda reisikeelu kehtestamist ja alustada nende raha päritolu terast uurimist.

„Meie eesmärk on vähendada nende viisasaamis- ja reisimisvõimalusi, sest tegu on Kremli liitlastega, kes kasutavad oma raha Vene riigi toetamiseks,“ ütles The Telegraphile Suurbritannia kõrge valitsusametnik. Ta ei eitanud, et mõeldud on ka nende Suurbritannias oleva kinnisvara konfiskeerimisele, kui selgub, et see omandati kahtlasel moel hangitud rahaga.

 „Roman Abramovitš on selles nimekirjas seetõttu, et ta on usutavasti Putini kõige tähtsam rahaline toetaja,“ ütles valitsuse kõrge esindaja.

Abramovitšil on juba pikka aega olnud võimatu Suurbritannia viisat saada.

The Telegraph seostab uusi oligarhidevastaseid meetmeid Sergei ja Julia Skripali vastu korraldatud närvigaasirünnakuga Salisburys, kuigi otsest ühendust neil kuuel selle kuritööga ei paista olevat.

Deripaskat jahivad nii inglased kui ka ameeriklased

Nimekirjas on ka Oleg Deripaska, kelle sidemed kohtu alla mineva president Trumpi kampaaniameeskonna endise juhi Paul Manafortiga on juba alates eelmisest aastast Ühendriikides terase uurimise all ja kes on võetud sanktsiooninimekirja. Deripaska arvatakse olevat seotud ka Venemaa luureteenistustega. Endine Arsenali kaasomanik, miljardär Ališer Usmanov kuulub lääneriikide hinnangul Putini lähiringi, nagu ka Venemaa presidendi endine judoparter Arkadi Rotenberg, kes on nimekirjas koos oma noorema venna Borissiga. Nad mõlemad on ka Euroopa Liidu sanktsioonide sihtmärgiks eeskätt tegevuse tõttu Krimmis. Vennad on võitnud sageli suuri infrastruktuuriprojekte Venemaal ja neid kahtlustatakse seetõttu korruptsioonis, nagu ka Deripaskat. Rotenbergil on Inglismaal majad Surrey maakonnas ja Londonis. 

Kuues mees nimekirjas on Rosnefti juht, endine Putini nõunik Igor Setšin, keda paljude analüütikute meelest peetakse Venemaal tähtsuselt teiseks meheks kohe Putini kannul.

Oligarhid kippusid kohe süüdistusi ümber lükkama. Jalgpalliklubi Chelsea esindaja ütles The Telegraphile, et Abramovitš ei kuulu president Putini lähiringi ja Usmanovi esindaja lisas, et miljardär pole kunagi tegelnud poliitikute agara toetamisega.

Ühendriikide rahandusministeerium alustas rünnakut oligarhide vastu juba märtsis, kui rahandusminister Steven Mnuchin teatas seitsme Vene miljardäri sanktsioneerimisest. Ameeriklaste nimekirjas oli Deripaska, kuid ülejäänuid inglased ei nimeta. USA luges toona sanktsioonide vääriliseks ka Surgutneftegazi juhi Vladimir Bogdanovi, väidetavalt tolli eest varjates kohvrites sadu miljoneid eurosid Prantsusmaale vedanud Suleiman Kerimovi, Arkadi Rotenbergi poja Igori (vana Rotenberg on sanktsioonide all juba 2014. aastast) ja Putini väidetava tütre Jekaterina Tihhonova tõenäolise abikaasa Kirill Šamalovi, kellele kauaaegne Putini sõber ja usaldusisik Gennadi Timtšenko andis 17 protsenti oma firma Sibur aktsiatest, ja Renova Gruppi juhtiva Viktor Vekselbergi.

Novitšoki-rünnak Salisburys on uue külma sõja algus

The Telegraph märgib, et tänavu märtsis toimunud närvigaasirünnak Skripalide vastu käivitas uue külma sõja Suurbritannia ja Venemaa vahel. Lisaks oligarhide „kuue nimekirjale“ teatasid Suurbritannia ajalehed, et Skripalide juhtumi uurimisega tegelevad politseinikud käivitasid uuesti uurimise ka kahe varasematel aastatel juhtunud ja kahtlusi äratanud surmade üle. 

Näiteks vajus 2012. aastal oma Surrey villa lähikonnas tervisejooksu teinud Aleksandr Perepelitšnõi kokku ja langes koomasse, olles enne oksendanud mingit rohekaskollakat vedelikku. Ta suri hiljem haiglas. Lahkamisel ei leitud surma otsest põhjust ning politsei ei pidanud toona seda kahtlustäratavaks, kuigi mehe maost oli leitud jälgi Hiina päritolu mürktaimest. Perepelitšnõi põgenes Venemaalt, kui seal esitati talle süüdistus üle 150 miljoni euro ulatuvas maksupettuses, ja aitas inglasi Magnitski surmaga seotud asjaolude uurimisel. 

Kinnisvaraärimees Scot Young kukkus surnuks oma Londoni elamise neljandalt korruselt 2014. aasta detsembris. Ta oli Putiniga riius oleva oligarhi Boris Berezovski lähedane sõber ja perekond kahtlustab, et ärimees suri Vene maffia käte läbi, kuigi ta ise oli tütrele hetk varem helistanud ja öelnud, et läheb vabasurma.