Eesti uudised

Riigiprokurör Evestuse võimalik mantlipärija on juba teada (15)

Arno Põder, 7. detsember 2018 20:17
Taavi PernFoto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Omal soovil ametist lahkunud Steven-Hristo Evestuse asemel võib juhtivaks riigiprokuröriks tõusta senine Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Taavi Pern.

Õhtulehele andmeil tegi riigi peaprokurör Lavly Perling justiitsminister Urmas Reinsalule ettepaneku nimetada Pern riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhiks ja määrata tema senisele ametikohale Põhja ringkonnaprokuratuuri eesotsas Saskia Kask.

Samal teemal

Pern töötas aastail 2005–2013 eri ametikohtadel Põhja ringkonnaprokuratuuris ja alates 2013. aasta 1. juulist riigiprokurörina. 2015. aasta märtsist kuni praeguseni on ta olnud Põhja ringkonnaprokuratuuri juht.

Riikliku süüdistajana on Pern tegelenud eelkõige narkokuritegevuse vastase võitlusega. Hetkel on tal Harju maakohtus pooleli Jevgeni Medunitsa kohtuasi, keda süüdistatakse rahvusvahelise narkoärikate võrgustiku juhtimises. Väidetavalt vedas 12-liikmeline grupeering kolme aasta jooksul Hispaaniast Venemaale 2,3 tonni kanepivaiku ehk hašišit. Üks kilo seda meelemürki maksab mustal turul 10 000–20 000 eurot, nii et kogu narkolasti väärtus ulatus vähemalt 23 miljoni euroni.

Saskia Kask on töötanud viimased paar aastat Põhja ringkonnaprokuratuuri narko-, organiseeritud-, ja raskete kuritegude osakonna vanemprokurörina ehk osakonna juhatajana. Enne seda oli ta pikemat aega ametis alaealiste ja lähisuhtevägivalla osakonnas, kus tegeles peamiselt raskete lastevastaste kuritegude uurimisega. Teiste seas on ta kohtu ette saatnud "Eluka" nime all tuntud pedofiili Jaanus Rohumetsa ja väikese Emily sandistanud kasuisa Egert Musta.

Saskia Kask Foto: Stanislav Moshkov

Steven-Hristo Evestus teatas esmaspäeval sotsiaalmeedias, et tema viimaseks tööpäevaks juhtiva riigiprokurörina jääb 31. detsember. "Prokuratuuris on mul tänaseks möödunud 16 ja pool põnevat aastat. Selle pika aja jooksul on olnud häid ja kehvemaid aegu, kuid kokkuvõttes on prokuratuur mulle pakkunud kõik, mis ma oleksin soovinud saada," kirjutas ta Facebookis.

"Elus peab kasutama aega ja valikuvõimalusi ning selle eelduseks on vabadus. Just vabaduseks ma mõnda aega valmistunud olengi ning seda ma igatsetud inspiratsiooniallikana järgmisel aastal nautida kavatsengi," nentis Evestus. "Tunnen, et tahaksin rohkem näha elu väljaspool prokuratuuri, areneda erinevates valdkondades ning selleks võtangi aja maha ja katsun tasapisi avastada maailma teistel viisidel."

Viimasel ajal on Evestus olnud suurema avaliku tähelepanu all eelkõige  Tallinna ekslinnapea Edgar Savisaare korruptsiooniasja prokurörina. Kui Harju maakohus vabastas Savisaare tervislikel põhjustel kohtupidamisest, siis Tallinna ringkonnakohus tühistas selle otsuse ja riigikohus peaks oma seisukoha avaldama enne jõule. 

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus Edgar Savisaare kohtuprotsessil. Tema kõrval istub ringkonnaprokurör Triinu Olev. Foto: Stanislav Moshkov

Samal teemal

13.06.2019
STEVEN-HRISTO EVESTUS: Savisaare protsessi tulemusega leppimine nõuab mult veel paar aastat aega
08.11.2018
Steven-Hristo Evestus: minu aeg prokuratuuris sai läbi
03.11.2018
Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus paneb ameti maha
30.09.2018
Riigikohus asub arutama Savisaare võimalikku kohtu alt vabastamist