William Barr oli justiitsminister ka esimese Bushi ajalFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 7. detsember 2018 18:30
USA president Donald Trump teatas, et pakub justiitsministri ametit William Barrile, kes pidas 1990ndatel sama ametit George Bush seeniori juhitud valitsuses.

Barr oli George H. W. Bushi valitsuses justiitsministriks aastail 1991-1993. Trumpi sõnul on tegemist mehega, keda austavad poliitikud mõlemal poolel, kirjutab ABC News. 1991. aasta novembris hääletas senat Barri ametisse ühehäälselt. Kuidas suhtub senat temasse Trumpi valitsusajal, selgub lähiajal.

Trump vallandas justiitsminister Jeff Sessionsi eelmisel kuul. President oli rahulolematu, allikate sõnul suisa solvunud, et Sessions tagandas ennast nn Venemaa uurimisest. Eriprokurör Robert Mueller uurib presidendikampaania ja Vene võimude võimalikke seoseid ja Venemaa sekkumist USA valimistesse. Sessions leidis, et presidendi suure toetajana oleks tema sekkumine uurimisse ilmselge huvide konflikt. Pealtnäha ehk aumehe samm aga ärritas presidenti, kes leidis, et justiitsminister peaks „tema poolel“ olema.

Kas 68aastasest Barrist saab presidendile selles osas meelepärasem justiitsminister, selgub juhul, kui senat ta heaks kiidab. Paljud on mures, et Trump valiks ainult sellise mehe, kes talle lojaalsust kinnitab ja Muelleri uurimist segama hakkab. Igal juhul räägib president praegu Barrist ainult ülivõrdes.

Lisaks teatas Trump, et esitab uueks suursaadikuks ÜROsse endise saatejuhi Heather Nauerti. 48aastane Nauert töötas kunagi ABC Newsi ajakirjanikuna ja telekanalis Fox News saatejuhi ja uudisteankruna. 2017. aasta aprillist on Nauert USA välisministeeriumi pressiesindaja. Eelmine suursaadik Nikki Haley astus selle aasta oktoobris ootamatult ametist tagasi. Haley sõnul soovis ta aja maha võtta.

Heather Nauert on endine saatejuht, kes nüüd töötab välisministeeriumi heaks Foto: AP/Scanpix