Juhtkiri

Juhtkiri | Pensionireformi remont toob kommunistliku võrdsustamise (24)

Ohtuleht.ee, 6. detsember 2018, 17:20
Foto: Alar Truu
Kui juba paarkümmend aastat tagasi kavandatud ja kolme samba käivitamisega ellu viidud pensionireform vajab ka praegu kapitaalremonti nagu klaasist vabadusristki, siis kerkib pigem küsimus, kas kööbakat süsteemi on võimalik remontida või parandab küürakat üksnes haud. Otsekui möödaminnes oli kavas esimese pensionisamba puhul minna üle üksnes tööstaaži arvestamisele, loobudes tasutud sotsiaalmaksu arvessevõtmisest.

Võib mõista madalapalgaliste meelehärmi, kui nende pensioniosa ei kasvanud kõrgemat palka saajatega samas tempos, kuid kavandatud lahendus lõhnas nõukoguliku võrdsustamise järele. Piltlikult siirdunuksime tagasi vabariigi algusaegade tööpanuse mittearvestamise tõttu rahvast nörritanud elatusraha süsteemi, mis läks tollasele sotsiaalministrile maksma vihaste pensionäride poolt mantli küljest rebitud kapuutsi. Praeguse kompromissi läbimineku eest, mille järgi võetaks arvesse võrdselt staaži ja palka, tuleb tänada ilmselt Isamaad, kes on nõudnud ka teise samba vabatahtlikuks muutmist ja soovijaile raha väljavõtmise võimalust.

Riigi praegune signaal rahvale, et ärge kommunistliku esimese sambaga tulevikus eriti arvestage, on töölkäijatele demotiveeriv. Ammugi ei kompenseeri esimese samba võrdsustamist praeguse pensionilesiirduja silmis teise  samba kaudu tehtav mõnekümne euro suurune kuuväljamakse. Kuigi erakonnad pole eriti vaevunud värsket remonti põhjendama, joonistub välja üsna selge muster – teist sammast riik remontida ei oska ega taha, esimese samba kõpitsemine hoolitseb aga selle eest, et keegi sealt liiga palju pensioni saama ei hakkaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee