Vene sõjalaev Kertši lähistel. USA plaanib Mustale merele võib-olla ka oma laeva saataFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. detsember 2018 18:10
USA teeb aktiivselt ettevalmistusi, et saata Mustale merele oma sõjalaev, vahendab CNN. Lõplikku otsust pole veel langetatud, kuid mereväe sõnul soovivad nad kindlustada endile võimaluse seda vajadusel teha.

Ühendriikide välisministeerium andis Türgile teada võimalusest, et saadab Mustale merele oma sõjalaeva. Ministeeriumi teates seisab, et see on vastusammuks Kertši väina sündmustele novembri lõpus. 

Türgile pidi USA võimalikust käigust teada andma 1936. aasta Montreux' konventsiooni tõttu, mille järgi on Türgil õigus piirata Bosporuse ja Dardanellide väina kaudu liikuvaid militaarlaevu. Konventsiooni kohaselt peavad riigid, mis ise Musta mere ääres ei asu, Türgit teavitama vähemalt 15 päeva enne planeeritud laevaliiklust.

Mereväe esindajate sõnul ei ole siiski päris kindel, kas sellise sammu kasuks ka lõplikult otsustatakse, kuid Türgi informeerimisega soovivad nad jätta Mustale merele seilamise võimaluse avatuks.

Venemaa ei jäänud USA-le vastust võlgu, teatedes, et viis kolmapäeval Ida-Ukraina aladel läbi sõjaväeõppusi. Samuti ei ole Moskva rahul Ukraina valitsuse kehtestatud sõjaseisukorraga, mis on Vene kaitseministeeriumi sõnul vaid katteks, et Ida-Ukrainas suurt sõjaväeoperatsiooni korraldada. Lisaks saatis USA merevägi kolmapäeval sõjalaeva USS McCampbell Jaapani merele Kuriilide saarte piirkonda, mille kuuluvuse osas Jaapanil ja Venemaal üksmeel puudub - samm, mis Moskvat tõenäoliselt ärritas.

25. novembril võttis Venemaa eriüksus Kertši väinas jõuga oma kontrolli alla Ukraina puksiirlaeva ja kaks suurtükikaatrit. Hõivatud laevad toimetati Kertši sadamasse. Ukraina sõnul hoiab Venemaa kinni 23 meremeest. Teatud Ukraina piirkondades - mis külgnevad Venemaa ja Transnistriaga - kehtib 26. novembrist 30 päeva kestev sõjaseisukord.