Maailm

MERZ või MINI-MERKEL? Kes valitakse täna Angela Merkeli mantlipärijaks? (6)

Aadu Hiietamm, 7. detsember 2018, 09:45
KOLM KANDIDAATI: Friedrich Merz (vasakul), Annegret Kramp-Karrenbauer ja Jens Spahn.  Reuters/Scanpix
Maailm vaatab suure huviga Hamburgile, kus Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit valib täna endale uue parteijuhi, kes võib edaspidi tõusta liidukantsleriks ja koos sellega ka Euroopa Liidu juhiks. 

Saksamaa Kristlik-Demokraatlikku Liitu (CDU) alates 2000. aasta aprillist juhtiv Angela Merkel teatas 29. oktoobril Berliinis, et ta ei kandideeri detsembris Hamburgis toimuval  parteikongressil uuesti parteijuhiks. Kuigi Merkel on varemgi rõhutanud, et liidukantsler peab olema ka parteijuht, avaldas ta soovi pärast viimase kohalt lahkumist siiski liidukantsleri ametis  jätkata, ja seda kuni järgmiste korraliste valimisteni 2021. aasta sügisel.

Samal teemal

Kolm kandidaati

Pärast Merkeli loobumisotsust teatas esmalt valmisolekust kandideerida CDU uueks juhiks aastatel 2000–2002  Liidupäevas kristlike demokraatide fraktsiooni juhtinud Friedrich Merz (63) ning seejärel seadsid oma kandidatuuri üles ka  CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer (56) ja tervishoiuminister Jens Spahn (38).

Friedrich Merz on see, kes tõrjus Merkel 15 aastat tagasi partei juhtkonnast välja, ning on üsna tõenäoline, et ta üritab CDU juhiks valimise korral praeguse liidukantsleri ametist tagandada ja ise sellele kohale asuda. Tõsi, viimased kümme aastat ärimehena miljoneid teeninud Merz on lubanud, et ei hakka võidu korral Merkeli tooli kõigutama, kuid valimiskampaania ajal võib ju kõike lubada. 

Kramp-Karrenbauer esindab seevastu parteijuhi valimistel Merkelit. Ajakirjandus kutsub teda mini-Merkeliks. Kramp-Karrenbauer jätkaks võidu korral tema poliitilist joont. Nii Merz kui ka Spahn on Kramp-Karrenbauerist konservatiivsemate vaadetega ning leiavad, et Merkeli liberaalne pagulaspoliitika on viga.  

Tänastel valimistel käib peamine võitlus Merzi ja Kramp-Karrenbaueri vahel. Spahni šansid parteijuhiks saada on olematud. Tema noorust arvestades ei ole kaotus ka eriline katastroof.  Avaliku arvamuse küsitluste tulemuste põhjal näeks sakslased CDU uue juhina partei praegust peasekretäri Kramp-Karrenbauerit. Teda toetab 45% küsitletutest. Merzi eelistab CDU uue juhina 32% ja Spahni vaid 4% küsitletutest. Neid tulemusi ei tasu aga ületähtsustada, sest salajasel hääletamisel osalevad vaid 1001 parteikongressi delegaati. Neist 658 on mehed ja 343 naised. Seejuures on neil kõigil ka õigus uusi kandidaate üles seada. 

CDU parteikongress algab kell 10.30 ja enne partei uue juhtkonna ja juhi valimist peab Merkel lahkumiskõne ning sõna saavad ka juhikandidaadid. CDU uue juhi nimi selgub alles täna õhtul. 

Merzi taga on Schäuble

Merzile avaldas parteikongressi eel tugevat toetust praegune Liidupäeva president ja varasemalt Merkeli valitsustes siseministrina ja rahandusministrina töötanud Wolfgang Schäuble. Ta teatas ajalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung  vahendusel: „Riigile oleks parim, kui Merz saaks kongressil enamuse.“  Arvestades, et Schäuble on CDUs autoriteet, siis on tema sõnadel ka suur mõju.   

ANDIS SOOVITUSE: CDU veteranpoliitik, Liidupäeva president Wolfgang Schäuble (76) teatas kongressi eel, et riigile oleks parim Friedrich Merzi valimine parteijuhiks.  AP/Scanpix

Viimastel kuudel on Saksa ajakirjanduses kirjutatud palju sellestki, et Schäuble ja Merkeli suhted on olnud kehvad ja Schäuble toetab Merzi soovist Merkel ka liidukantsleri kohalt tagandada. 

Merz on kongressieelsetes sõnavõttudes lubanud, et suudab parteijuhiks valimisel võita enda poole osa parempopulistliku  erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) valijaskonnast ja tõsta kristlike demokraatide populaarsuse taas kuni 40%ni. 

Täna õhtul selgub, kas kongressi delegaadid jäävad neid lubadusi uskuma või eelistavad valimistel siiski ametist lahkuva parteijuhi Merkeli soosikut Kramp-Karrenbauerit.      

6 KOMMENTAARI

l
Lohe Lennutaja 7. detsember 2018, 10:40
no ikka ilusti öeldud küll, ka eestile sobiks saksa keel.
e
Euroopal oleks aeg võtta eeskuju Venemaast 7. detsember 2018, 09:02
Huvitav miks Euroopas ei valita/määrata riigijuht nii nagu Venemaal? Euroopas peab iga kandidaat tohutut vaeva nägema ja ka raha kulutama, et saada ri...
(loe edasi)
Loe kõiki (6)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee