Uudne paastumisõpetus

Kauneus ja Terveys 10. aprill 2000 23:00
Detox-terviseõpetuse tähtsaim osa on alternatiivina täielikule paastumisele eriline 1-21 päeva kestev kuur, mille käigus organism puhastub kehasse ladestunud mürkidest.

Detox-terviseõpetust peetakse aastal 2000 kogu maailmas üheks suurimaks trendiks. USAs ja Euroopas töötab üle 150 detox-kliiniku, raamatukauplustes müüakse detox-dieedi käsiraamatuid (neist silmapaistvaim on saksa arsti Peter Jentschura "Gesundheit durch Entschlackung"). Kuuri ajal vajalikke teesid ja ravijooke müüakse näiteks Saksamaal pea igas apteegis (kõige tuntum neist on Orgoni sari).

Organism vajab puhastumist

Detox-õpetus põhineb traditsioonilisel paastumisel, mida on täiendatud iidse hiina meditsiiniga, mis peab seedeprotsesse ja üldse organismi korrapärast jääkainetest puhastamist üheks tervise alustoeks. Palju on üle võetud hiina meditsiini ravimtaimeõpetusest.

Detox-õpetuse kohaselt vajab organism kehasse kogunevatest jääkainetest korrapärast puhastamist. Inimese keha toodab ise jääkaineid, lisaks saab ta neid ümbritsevast keskkonnast õhu ja toiduga. Organismi kogunenud jääkained põhjustavad tervisehädasid, millest kõige tavalisem on väsimus, ebamäärased kõhu- ja liigesevalud, migreen, samuti kõikvõimalikud nahahädad sügelusest tselluliidini. Šlakkide kehast väljutamise nimel töötavad soolestik, maks, neerud, kopsud ja lümfiringe 24 tundi ööpäevas. Vananemise, väheliikuva eluviisi, stressi, haiguste ja üksluise toidusedeli tõttu võib nende elundite tegevus aeglustuda. Detox-kuuri eesmärgiks ongi eeskätt soolestiku, maksa ja neerude tegevust turgutada. Võrreldes paastumisega on detox-kuur kergem, sest lubab süüa toorest ja hautatud köögivilja, ei sega igapäevast elu ning ei vähenda lihasmassi.

Peter Jentschura, Euroopa nimekaima detox-guru õpetuse kohaselt on paljude haiguste tekitajaks happed. Toodab ju inimese enda lihaskondki stressi või füüsilise pingutuse korral piimhappeid, lisaks saab ta kohvi ja teega parkhappeid, lihast kusihapet, šokolaadiga maitsvaid oksaalhappeid, peavalutablettidest salitsüülhappeid jne. Organismil tuleb kogu aeg kõikide nende hapetega võidelda ning selle jaoks vajab ta mineraalaineid (eelkõige tsinki, magneesiumi ja kaltsiumi), mille abil hapetest moodustuvad soolad.

Jentschura õpetuse kohaselt kogunevad šlakid eelkõige organismi n.-ö. äärealadele: jalgadesse, kätesse, peanahka. Näiteks peanaha ketendus ja kuivus on tingitud organismi püüdest koguda vedelik neerudesse, et neutraliseerida happeid.

Detox-kuuri tõhustavad soolavannid

Detox-kuur põhineb kolmel sambal: puhtal biodünaamilisel menüül, puhastavate teede ja ravijookide tarvitamisel ning naha sügavpuhastusel. Detox-dieet on äärmiselt tasakaalustatud: 55-65 protsenti päevasest energiavajadusest moodustavad süsivesikud (teravili, puu- ja juurviljad), 15-20 protsenti valgud (oad, kana- või kalaliha), 20-25 protsenti rasvad (taimeõli). Menüüst jäetakse välja kõik kauplustes müüdavad valmistoidud, konservid, salatikastmed, viilutatud ja pakendatud lihatooted. Süüa ei tohi ka maitsestatud jogurteid, karastusjooke ega pakimahlu, mis sisaldavad säilitus- ja värvaineid. Seeni, vähilisi ning kuivatatud puuvilju ei tarvitata samuti. Täiesti on keelatud alkohol. Eelistatakse tooreid, keedetud või hautatud köögivilju. Iga päev juuakse 2-3 liitrit puhast allikavett või filterkannus puhastatud kraanivett (välditakse kõrge naatriumisisaldusega mineraalvett).

Et Eestis ei müüda detox-kuuriks vajalikke tervisejooke (näiteks Soomes toodetavat Hyvää Päivää), tuleks soolestiku tegevuse ergutamiseks iga päev tarvitada ravimteesid. Väga hästi mõjub jämesoole vesipesu, mida ka Eestis spetsiaalse aparaadiga tehakse.

Et puhastuskuuri ajal eritub naha kaudu rohkelt jääkaineid, soovitab Peter Jentschura nahka puhastada soolavannide ja soolamassaažidega (Eestis müüdavaist on parim Natural Sea Beauty Bath Salt). Eriti soovitatav on saunaskäik.