Maailm

SOOME MEEDIA: bussijuhte ründasid varjupaigast ilma jäetud migrandid (171)

Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm, 6. detsember 2018, 11:30
Liinibuss Oulus. Pilt on illustratiivne.Foto: Vida Press
Soome kriminaalpolitsei uurib kahte ühe ööpäeva jooksul toimunud bussijuhtide ründamist. Mõlemal juhul üritasid umbes 30aastased välismaa päritolu mehed liikuvas liinibussis bussijuhilt rooli haarata ja liiklusõnnetust tekitada, vahendab Iltalehti. MTV Uutiset andmetel olid ründajad varjupaigast ilma jäetud asüülitaotlejad. 

Esimene juhtum leidis aset 4. detsembri pärastlõunal kella 16 paiku Loimaas. Bussijuht Pekka Toivonen rääkis, et välismaalase välimusega  mees sisenes bussijaamas piletit ostmata bussi. Bussijuht küsis seejärel talt piletiraha küsida, kuid mehel seda väidetavalt ei olnud. Bussijuht lõi käega ja alustas sõitu. Piletita reisija haaras seejärel varsti roolist ning üritas bussi keerata vastassuunavööndisse. Õnnetus oli lähedal, sest vastu tuli veoauto. Õnneks suutis bussijuht vastupanu osutada ja väikesel kiirusel liikunud buss jäi ilma vaid peeglist, mis riivas veoauto taganurka. 

Pärast peatumist aitasid teised bussireisijad ründaja kinni pidada. Politsei jõudis sündmuskohale 10 minutit hiljem.

Samal teemal

Bussiliini haldava ettevõtte tegevjuht ütles, et ta on transpordialal töötanud pea 30 aastat, kuid sellist jama ta ei mäleta.

Teine analoogiline rünnak toimus 5. detsembri öösel Uuraineni vallas Kesk-Soomes. 15 reisijaga liinibuss oli teel Helsingist Oulusse, kui üks sõitja ootamatult püsti tõusis, sõiduki etteotsa juhi juurde astus ja talle kätega kallale läks. Buss liikus rünnaku ajal ligi 90kilomeetrise tunnikiirusega.

Mees rebis bussijuhti randmest ja üritas rooli enda kätte saada, mille peale juht pidurdas ja bussi peatas. Teiste reisijate sõnul oli ilmselge, et reisija üritas bussi teelt välja roolida. Bussijuhile appi rutanud reisijad surusid ründaja põrandale ja hoidsid teda kuni politsei saabumiseni kinni. Sõit Oulusse jätkus hiljem teise juhiga.

Soome kriminaalpolitsei ründajate rahvust esialgu ei avaldanud, kuid kinnitas, et tegemist ei olnud Soome kodanikega. Uurija Sanna Springare sõnul on veel vara rääkida võimalikest terroritegudest, kuid politsei ei välista ka seda varianti.

MTV Uutiset väitis oma infoallikale tuginedes, et mõlemad mehed on asüülitaotlejad, kes olid saanud eitava vastuse. Soome siseminister Kai Mykkanen keeldus MTV Uutiset infot kommenteerimast. Ta ütles vaid, et Soomes elab praegu ligi 9000 turvapaigast ilma jäetud põgenikku ning need võivad radikaliseeruda nagu kinnitas ka Turus 2017. aasta suvel toimunud noarünnak.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee