Maailm

VIDEO | Maailm jätab hüvasti president George H. W. Bushiga 

Toimetas Greete Kõrvits, 5. detsember 2018, 17:57
Mälestusteenistus toimub Washingtoni Rahvuskatedraalis, kuid jätkub homme TexasesFoto: Reuters/Scanpix
5. detsembril jätab maailm Washingtoni Rahvuskatedraali tseremoonial hüvasti USA president George H. W. Bushiga. Neli päeva vältavatest matusetalitustest on see kõige suurejoonelisem ning vaatamiseks kõigile läbi tele- või arvutiekraani. Tseremoonia algas Eesti aja järgi kell 18.

Nagu riigimeeste matustega kombeks, kestab hüvastijätt Bushiga mitu päeva. Pereliikmed jätsid isa-vanaisaga vaikselt ja segamatult hüvasti matusebüroos. See oli ka kogu mitmepäevase ürituse ainus mitteametlik osa. Matusebüroost toimetati sark kadunukesega esmaspäeval Texase Andrewsi sõjaväebaasi lennuväljale, kus toimus militaartseremoonia. Noore mehena teenis Bush aega mereväes.

Lennuväljalt toimetas Air Force One sarga Washingtoni, kus see asetati Kapitooliumi ning lahkunuga said hüvasti jätta praegused ja endised poliitikud. Sinna jäi kirst kaheks päevaks, kolmapäeva hommikul viidi see Washingtoni Rahvuskatedraali.

Esireas (vasakult): Donald ja Melania Trump, Barack ja Michelle Obama, Bill ja Hillary clinton, Jimmy ja Rosalynn CarterFoto: Reuters/Scanpix

Katedraalis on presidendiga hüvasti jätma tulnud tema perekond ning poliitikategelased kodumaalt ja maailmast. Leinajate seas on Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Suurbritannia kroonprints Charles ja endine Poola president Lech Walesa. Kohal on lisaks George juuniorile ja tema abikaasale Laurale kõik USA praegused presidendipaarid: Carterid, Clintonid, Obamad ja Trumpid. Eestit esindab president Toomas Hendrik Ilves.

Pärast tänast tseremooniat viiakse lahkunu põrm tagasi Bushi koduosariiki Texasesse. Väiksem ja tagasihoidlikum ärasaatmine lähedasemate inimeste ringis toimub 6. detsembril St. Martini episkopaalses kirikus - samas, millest saadeti aprillis viimsele teele Bushi abikaasa Barbara.

Barbara ja George BushFoto: AFP/Scanpix

Bushid olid abielus 73 aastat. Nad said kuus last, kuid elus on vaid viis: George juunior, Jeb, Neil, Marvin ja Dorothy. Nende esimene tütar Robin suri kolme aasta vanusena leukeemiasse. Lapse surnukeha maeti mitu päeva hiljem, sest Bushid andsid ta surnukeha teaduslikuks uurimistööks, lootuses, et seega aitavad nad tol ajal vähetuntud haigust uurida ja teiste perekondade südamevalu ära hoida.

Bushi, suure rongihuvilise kõige viimane teekond puhkepaika saab olema raudteel, sarga toimetab matmispaika spetsiaalne matuserong. 6. detsembri pärastlõunal sängitatakse president mulda George Bushi-nimelise raamatukogu ja muuseumi aias. Ta puhkab oma abikaasa ja väikese tütre kõrval.

Isa ja poeg: George Bush juunior ja seeniorFoto: AFP/Scanpix

George H. W. Bush, Ühendriikide 41. president, suri 30. novembril 94 aasta vanusena. Tema viimased sõnad olid: „Ma armastan sind ka,“ vastusena oma pojale George juuniorile.

Samal teemal

6. detsember 2018, 20:15
ARMAS HETK KURVAS PÄEVAS: George Bush andis isa matustel Michelle Obamale väikse üllatuse
3. detsember 2018, 19:36
FOTOD | Algas president George H. W. Bushi viimne teekond
2. detsember 2018, 21:37
Suri George HW Bush: USA president, kes lõpetas külma sõja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee