Maailm

TÜLI MAJAS: Brexit jooksis musta kassina Briti parlamendi ja valitsuse vahelt läbi (14)

Tiina Tamman, London, 6. detsember 2018, 08:05
PARLAMENDI ALAMKOJAS: Suurbritannia parlament arutab sel nädalal Brüsseliga saavutatud lepet Euroopa Liidust lahkumiseks. Hääletus leppe üle toimub 11. detsembril. Foto: AFP/Scanpix
Terve selle nädala arutab Suurbritannia parlament Londonis peaminister Theresa May saavutatud lepet Euroopa Liidust lahkumiseks. Tuleval teisipäeval läheb see parlamendis hääletusele ja praegu arvatakse, et see kukub hääletusel läbi.

Peaminister Theresa May räägib võitlusvalmilt, et see on ainuke lepe ja et tagataskus pole varuvarianti, ent kogu poliitiline eliit on tegevuses varuvariantide otsimisega. Pole ju selge, mis riigist saab, kui lahkumislepe peaks hääletusel tõesti läbi kukkuma, ehkki arvamusi on kuhjaga.

Samal teemal

Esmaspäeval esines parlamendis jõuliselt valitsuse õigusnõunik Geoffrey Cox, ent parlament pidas seda väheks ja nõudis taas, et tema ettekanne, milles ta analüüsib May plaani õiguslikust seisukohast, avaldataks täismahus. Selle poolt oli parlament hääletanud juba novembris, värske nõudmine oli märksa tungivam. Ja kolmapäeval see analüüs täies mahus tõepoolest avaldatigi. Valitsuse poolt küll vastumeelselt, hoiatusega, et see loob ohtliku pretsedendi, ent samas ei tohi unustada, et 2001. aastal keeldus tollane peaminister Tony Blair juriidilist analüüsi avaldamast ja viis riigi Iraagi sõtta. Oleks parlamendiliikmed üksikasjalist analüüsi lugenud, poleks vist riik sõtta läinud.

Kas Coxi täisanalüüs midagi olulist lisab, ei oska keegi veel öelda. Parlamendiliikmed (nagu rahvaski) on jaotunud õige mitmesse rühma. Üks osa toetab kindlalt May plaani, ent teadaolevalt suurem osa hääletab 11. detsembril leppe vastu, sest seda peetakse ebaõnnestunuks. Eriti kritiseeritakse Põhja-Iirimaad puudutavat osa, sest sealses piirkonnas võivad lahkumise järel, pärast 29. märtsi 2019, hakata kehtima teised tollireeglid kui mujal riigis ning neid ilma Brüsseliga konsulteerimata muuta ei saa. Halvemal juhul puudutab see riigi territoriaalset terviklikkust.

Osa parlamendiliikmeid soovib uut referendumit

Osa parlamendiliikmeid nõuab, et korraldataks uus rahvahääletus, sest 2016. aasta referendumi ajal rahvas ei teadnud, kui keeruline Euroopa Liidust lahkumine tegelikult on. Esmaspäeval anti valitsusele üle uut referendumit taotlev petitsioon enam kui miljoni allkirjaga. Samas pole selge, mida siis uuel rahvahääletusel õieti küsitaks. Ja May on juba öelnud, et uut referendumit ei tule. Ta on endiselt vankumatu oma leppe propageerimises ning räägib muudkui helgest tulevikust ja kindlustundest, mida see lepe  annab.

KIIDAB LAHKUMISLEPET: Suurbritannia peaminister Theresa May väidab, et Brüsseliga saavutatud lepe toob riigile ja rahvale helge tuleviku. Suur osa parlamendisaadikutest seda arvamust ei jaga. Foto: AP/Scanpix

Osa parlamendiliikmeid otsib Brexiti ellu viimiseks edasist tegevusplaani. Räägitakse Norra mudelist, millele ei vaidleks Brüsselgi vastu.

Osa Brexiti vastaseid on küsinud nõu Euroopa Kohtult ja esmaspäeval tulnud vastus oli positiivne: London võib ühepoolselt lahkumisavalduse tagasi võtta.

Brexiti pooldajaid, kes tahaksid ilma leppeta Euoopa Liidust välja kukkuda, on arvult vähe, ent nad on väga häälekad.

Ja opositsioonis olevad leiboristid ootavad, et valitsus kukuks, et tuleksid uued valimised ja siis saaksid nemad võimule. Ent neilgi pole seni olnud Brexiti suhtes kindlat plaani, nii et mis imet nad võimul olles siis teeksid? Kui isegi nende liidri Jeremy Corbyni ja May vahelisest teledebatist ei saa asja, nagu praegu paistab, siis milline valitsus (ja kas üldse) oleks võimeline eriarvamustega rahvagruppe ja poliitikuid pärast Brexitit kokku liitma? Sest isegi siis, kui riik lõpptulemusena liidust ei lahku, jäävad lõhed ju alles.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee