Sisuturundus

Kodu puhtaks keemiavabalt – kuidas seda teha? 

Keskkonnaministeerium, 6. detsember 2018, 14:58
Igaüks saab tegelikult ise väga palju ära teha, et tema kodukoht oleks ohtlikest jäätmetest ja kemikaalidest puhas. Kuidas seda teha?

Näiteks kauplustes müüdavad puhastusvahendid võivad sisaldada mürgiseid kemikaale ja saasteaineid, millel kipub lõppkokkuvõttes olema kahjulik mõju keskkonnale ja inimese tervisele. Valesti kasutades on võimalik, et need tekitavad isegi otsest kahju.

Heaks alternatiiviks on keskkonnasõbralikud puhastusvahendid. Neid on lihtne valmistada ning need ei kahjusta inimest ega loodust.

Mis need ökopuhastusvahendid siis täpsemalt on?

Suurema osa puhastusest saab ära teha kõigest söögisooda, äädika, seebi ja vee abil, kuid eriotstarbeks võivad vajalikud olla ka muud koostisained. Väga lihtne on ise ära õppida, kuidas keskkonnasõbralikke puhastusvahendeid valmistada. Tavaliselt on enamus koostisaineid meil majapidamises olemas. Nii jääb ära ka tülikas käik poodi ning kokkuvõttes on võimalik ise puhastusvahendeid valmistades raha säästa.

Siin on mittetäielik nimekiri koostisainetest, mida saab oma kodus kasutada:

Söögisooda. See on väga mitmekülgne majapidamistarve, mis puhastab, vabastab lõhnadest, pehmendab vett ja küürib.

Seep. Vedelal kujul lõhnastamata seep (koos seebihelveste, -pulbrite ja tükiseebiga) on biolagunev ning puhastab peaaegu kõike. Oliiviõliseep on üks näide keskkonnasõbralikust seebist, milles pole ühtegi kahjulikku kemikaali. Samuti on see mitmekülgne puhastusaine.

Sidrunimahl. Ühe tugevama toiduhappena on sidrunimahl tõhus enamiku kodubakterite vastu. Samuti annab see meeldivalt värskendava lõhna ja tagab särava kodu.

Söögiäädikas. Tegemist on nõrga happega, mis teeb sellest suurepärase mitmeotstarbelise puhastusvahendi kogu majas. Äädikat saab kodupuhastusvahendina kasutada kõigeks, alates plekkide eemaldamisest kuni toruummistuste eemaldamiseni. Söögiäädikas desinfitseerib ja eemaldab ebameeldivad lõhnad. Seda saab isegi kleebiste eemaldamiseks kasutada.

Pesusooda. See on aine nimega naatriumkarbonaat-dekahüdraat. Aine lahustab rasva, eemaldab kangastelt ja riietelt plekid, pehmendab vett ja puhastab seinu, keraamilisi plaate, kraanikausse ning vanne.

Valmista ise keemiavabad puhastusvahendid!

Erinevaid kombinatsioone ja võimalusi, millest ise puhastusvahendeid valmistada on mitmeid, kuid siinkohal toome välja mõned kõige universaalsemad ja kasulikumad.

- Praktilise üldpuhastusvahendi saamiseks sega tassi äädikat ja veerand tassi söögisoodat kahe liitri veega. Sellist puhastusvahendit saab kasutada dušikabiini seinte, kroomitud vannitoadetailide, akende ja peeglite puhastamiseks. Lisaks eemaldab segu ka veeplekid.

- Väga tõhusa nõudepesuvahendi saab, kui segada võrdsetes osades pesusoodat, söögisoodat ja soola. Kareda vee korral võib pesusooda kogust suurendada.

Ökomärgisega tooted

Kui ise puhastusvahendeid valmistada ei soovi või pole aega, siis saab ka poodidest osta ökomärgisega tooteid. Ökomärgisega toodete ja teenuste keskkonnamõju on väiksem kui teistel samaväärsetel toodetel. Lisaks sisaldavad ökomärgisega tooted vähem ohtlikke aineid.

Lisainformatsiooni ökomärgiste kohta leiad SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee