Maailm

ADVOKAAT: Suurbritannia tohib siiski veel Brexitist loobuda! (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. detsember 2018 08:28
Anti-Brexiti meeleavaldaja: Suurbritannias on ka neid, kes euroliidust lahkuda ei sooviFoto: Reuters/Scanpix
Rühm šoti poliitikuid uuris Euroopa Õiguskohtult, kas Ühendkuningriigil on veel võimalik Brexit peatada. Ehkki kohus teeb oma lõpliku otsuse teatavaks hiljem, avaldasid nad peaadvokaadi arvamuse, mille kohaselt võib Suurbritannia seda tõepoolest teha.

Euroopa Õiguskohtu (lüh. ECJ) poole pöördus rühm Šotimaa parlamendiliikmeid - šotlased hääletasid 62 protsendise tulemusega euroliitu jäämise poolt - küsimusega, kas Brexitit on veel võimalik peatada? Kohtu lõplik vastus selgub määramata tulevikus, ent kohtu peaadvokaat Manuel Campos Sanchez-Bordona avaldas juba omapoolse kirjaliku seisukoha.

Samal teemal

Advokaat viitab Euroopa Liidu lepingu artiklile 50, öeldes, et seda võib tõlgendada ka nii, et kui liidust lahkuda sooviv riik lahkumisprotsessiks ette nähtud kahe aasta jooksul ikkagi ümber mõelda, tohib ta seda teha. Ning selleks ei pea ta küsima ülejäänud liikmesriikide nõusolekut.

See seisukoht on vastupidine sellele, mida Euroopa Liit ise seni on väitnud.

Campos Sanchez-Bordona kirjutis ei ole küll mingi siduv õiguslik dokument, ent kui kohus temaga nõustub (ning BBC väitel enamasti nõustub), on Brexiti-vastastel käes ootamatu trumpkaart. Advokaadi seisukoht tuli välja samaaegselt, mil Suurbritannia parlamendis algas vaevaline viiepäevane arutelu peaminister Theresa May Brexiti-ettepaneku üle. Selle üle hääletab parlament järgmisel teisipäeval.

Kui seni on olukord olnud selline, et paljud briti poliitikud on euroliidust lahkumise osas jäigema arusaamaga ning põlastavad peaministri lahkumiskokkuleppe meisterdamist kui Euroopa ees koogutamist ning May n-ö leebem Brexit on ohus nende tõttu, siis nüüd oleks võimalus ka neil, keda ei huvita ei „järsk Brexit“ ega „leebe Brexit“ ega üldse mingi Brexit. Need parlamendiliikmed ei seisa enam kahe ebameeldiva valiku ees, vaid võivad potentsiaalselt algatada hoopis kolmanda ettepaneku, tõenäoliselt uue referendumi.

Šoti Rahvuspartei esindaja Alyn Smith, üks kohtu poole pöördunud poliitikutest sõnas: „Nüüd on meil mingi teetähis sellest Brexiti segadusest välja tulemiseks. Parlament ei seisa tingimata silmitsi valikuga May diili või euroliidust kokkuleppeta lahkumise vahel, on ka teisi võimalusi ja ehk suudame me selle kella seisma panna.“

Samal teemal

26.10.2018
Brexiti lepe sai heakskiidu. Angela Merkel: see on kurb sündmus
21.10.2018
BREXIT AJAB TÜLLI: Briti valitsuspartei käärimises on küll palju kära, aga vähe villa
15.10.2018
Suurbritannias laguneb valitsus, Brexit on suures ohus
14.10.2018
Briti valitsus arutab Brexiti leppe mustandit