Juhtkiri

Juhtkiri | Mõttetu ja kergekäeline vägivald vajab nulltolerantsi (5)

Ohtuleht.ee, 4. detsember 2018, 17:46
Ühiskonnas valitsevaid hoiakuid pole kerge muuta. Nii näiteks arvab ka pärast üle paarikümne aasta tagasi alustatud kampaaniaid „Ära löö last!“ värskete küsitluste põhjal ligi pool täiskasvanuist endiselt, et teatud olukorras on laste füüsiline karistamine ikkagi lubatud. Õnneks on olud siiski sedavõrd muutunud, et suurem osa vanemaist ei tõsta järeltulija vastu kätt – näide kampaaniate positiivsest mõjust.  

Küll aga ei saa sama väita täiskasvanute omavaheliste suhete kohta. Küsimus pole üksnes perevägivallas, kuigi ka sel teemal juba pikka aega tehtud teavituskampaaniad pole suutnud seda välja juurida. Enim reageeringuid on esile kutsunud läinudnädalane EKRE miitingu ajal Indrek Tarandiga juhtunu. Samuti hämmastas kergus, millega alaealine suitsuküsija lasi Valgas käiku rusikad, põhjustades väidetavalt pereisa surma. Arusaamatuna näib aga paljudele kohtu otsus mitte võtta tapmises kahtlustatavat vahi alla. Kuigi ta on alaealine, on teda varemgi vägivalla eest kriminaalkorras karistatud. Nii tekib küsimus, kas noorte võimalikult leebe erikohtlemine aitab neid halvalt teelt ära juhtida või vastupidi – karistamatusetunne õhutab uutele vägivallategudele.

Äsja sai riigilt kodanikujulguse aumärgi tülitsejatele märkuse teinud Ida-Virumaa pereisa. Paraku postuumselt, sest ta sai ühe tülitseja käest nuga. Kui peksjate ja noakangelaste ükskõiksust inimelu hinna suhtes saab riik karistuspoliitika abil mõjutada, siis mida teha aga juhul, kui riik hoopis näitab tapmise suhtes üles huvipuudust? Jutt käib skandaalsest juhtumist, kui tapatöö avastas alles surnukuuri töötaja. Politsei aga mitte ainult ei läinud väljakutsest hoolimata sündmuskohale, vaid ei leidnud tagantjärelegi, et oleks midagi valesti teinud. Vastuolulised signaalid tekitavad aga segadust, nagu see juhtus näiteks vägivallatsenud lavastaja puhul, kes edutati sellele vaatamata presidendi vastuvõtu korraldajaks. Vägivalda peab taunima mitte ainult sõnades, vaid ka tegudega.

5 KOMMENTAARI

v
vaatleja 5. detsember 2018, 18:53
huvitav, miks keegi ei taha aru saada sellest lihtsast tõsiasjast,ey kui inimene( laps) ilusast jutust aru ei taha saada, siis tuleb rääkida keels, millest ta aru saab( lapse puhul vits ja täiskasvanu puhul....)
h
huvitav pealkiri 5. detsember 2018, 16:39
mõttetu ja kergekäeline vägivald? Aga mõttekas või mõtlik ja raskekäeline vägivald? Kuidas sellega on?
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee