Krimi

Poodnikud jätsid politseile vargustest teatamata ja aitasid asitõendeid kaotada (5)

Marvel Riik, 4. detsember 2018 17:31
Vargad rüüstasid Põhja-Tallinna Kolde poodi 26. novembril. Foto: Facebook/Pelgulinn
Tallinnas pandi novembri lõpus toime mitu vargust, kus varaste saagiks langesid peamiselt väikepoodide kassad. Politsei sõnul pärssisid varaste kinnipüüdmist osad poodnikud, kes ei andnud kuriteost teada, vaid koristasid ruumid ära, raskendades tõendite kogumist.

Politsei registreeris novembris üheksale juhtumile, kus varaste saagiks olid kassaaparaadid. Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhtivuurija Hisko Varese sõnul käivitus lai uurimine 26. novembril, kui ühel päeval laekus mitu teadet kassade vargusest.

Ta lisas, et uurimise käigus selgus, et meeste esimene vargus toimus 12. novembril, kui varastati tanklast kassaaparaat. Viimane kassa vargus toimus 28. novembril, päev hiljem peeti esimene varas kinni ja 30. novembril teine. Muu hulgas käisid vargad rüüsteretkel 25. novembril Mustamäel Tipi poes ja 26. novembril Põhja-Tallinnas Kolde poes. Need poed käitusid politsei sõnul igati õigesti ja andsid kuriteost teada. 

Politseiniku sõnul oli kuritegude puhul tavatu see, et varas haaras julgelt müüja silme all kassast kas raha või kassaparaadi koos selles oleva rahaga enda kätte ja pani jooksma. Mõne varguse puhul oli raha kassas kuriteo hetkel alla 100 euro.

Politseinikud tegid kiire töö tulemusena kahtlustatavad kindlaks ning 29. ja 30. novembril peeti vargustes kahtlustatavad mehed kinni. Prokuratuur taotles kohtult meeste vahistamist ning kohus andis selleks ka loa. 

Hisko Varese sõnul olid nende juhtumite lahendamisel suureks abiks turvakaamerate salvestised. „Mitmel kauplusel on kaasaegsed ja kvaliteetsed kaamerad, mis aitasid kiiremini mehed tabada. Soovitan väikepoe omanikel paigaldada või uuendada oma kaameraid. Videovalve on muutunud odavamaks ja on abiks, kui vargus on toime pandud,“ ütles politseinik. „Meie tööd pärssis aga see, et mitme varguse puhul ei teavitanud müüjad või omanikud kohe häirekeskust. See raskendas tõendite kogumist. Kui vargus toimub, siis tuleb sellest kohe teada anda ning säilitada sündmuspaiga puutumatus.“ 

Praeguseks kogutud info alusel saatsid mehed korda vargusi, neist ühel juhul kasvas vargus üle röövimiseks. Karistusseadustiku järgi on tegu rööviga siis, kui seda pannakse toime vägivallaga. Rööv on raske kuritegu ning selle kordasaatjat ootab kahe kuni 15 aasta pikkune vangistus.   

Varase sõnul pannakse kaupluserööve Tallinnas ja kogu Eestis toime harva. Vaadates nende väheste kaupluste röövide sisse, siis on ka need kasvanud poevargusest rööviks. Varas, kes jääb vahele kas müüjale või turvatöötajale, näiteks lükkab või lööb teda märganud inimest ja proovib põgeneda. Harjumaal ja Tallinnas on nii-öelda teadlike röövide arv aasta-aastalt vähenenud.

Kuna rööv on raske kuritegu ning võtab politsei igat juhtumit äärmiselt tõsiselt. Viimase aja näiteks on Viljandimaa taksorööv, millega tegelesid kümned politseinikud. Kuriteos kahtlustatavate noormeeste tabamisel oli suureks abiks avalikkus ehk inimesed jagasid politseile operatiivset ja täpset infot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee