Maailm

KOHUS EI VÕTNUD VEDU: pensionär jääb edasi vanuriks (2)

Tõnis Erilaid, 4. detsember 2018 15:50
NOOR JUMAL: 69aastane Emile Ratelband kiitles, et tunneb end lausa noore jumalana!Foto: AFP/Scanpix
69aastane Hollandi mees, kes palus kohtul end 20 aastat nooremaks muuta, pidi lahkuma tühjade pihkudega. „Teil on täielik õigus tunda end nooremana ja käituda vastavalt sellele, kuid õiguslikult teie sünnipäeva nihutades põrkuksime ülesaamatuile legaalsetele ja sotsiaalsetele tõketele,“ kirjutas Arnhemi linnakohus oma otsuses.

Endine TV-saatejuht Emile Ratelband on Hollandis laialt tuntud kui isiksuse arendamise koolitaja. Oma avalduses kohtule märkis ta, et ka arstid on tunnistanud, et tema füüsis on ametlikust vanusest noorem, pigem vastab 45aastasele mehele. „Me oleme vabad inimesed, saame otsustada oma elu, nime ja soo üle,“ kirjutas Ratelband märkides, et samasugune õigus peaks kõigil olema ka oma vanust määratledes. 

„Ma olen noor jumal,“ kiitis Ratelband enne kohtuistungit ajakirjanikele oma füüsilist vormi ja lubas, et loobub oma 1500eurosest pensionist heal meelel. Peaasi, et saaks dokumendid, mis tõestavad, et ta on 49aastane.

Kohus kirjutas oma otsuses, et Ratelband ei esitanud piisavalt tõendeid selle kohta, et teda oleks tööotsinguil just vanuse pärast halvasti koheldud. „Ühiskonnas on tänapäeval tõesti suundumus, et inimesed tahavad olla pikka aega heas füüsilises vormis, kuid see ei ole piisav argument muutmaks neid ka ametlikult nooremaks. Pealegi tooks kohtu selline otsus hulga soovimatuid tagajärgi, sest Hollandi seadused on paljus just eaga seotud – millel tuleb minna kooli, millal saab õiguse valida ja olla valitud jne. Kui igaüks saaks seaduslikult oma vanust muuta, siis muutuvad kõik need ja paljud teised seadused mõttetuiks,“ kirjutas kohus oma otsuses.

Ratelband ütles kohe, et tema jonni ei jäta. „Ma kavatsen kohtuotsust teraselt uurida ja seejärel edasi kaevata,“ lubas ta, et läheb Euroopa inimõiguste kohtuni välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee