Uudised

Nõmme Raadio viimased päevad 

Eve HEINLA, 7. aprill 2000 23:00
“Me ei ole veel surnud,” teatab Nõmme Raadio peatoimetaja Margus Lepa ja süütab järjekordse sigareti Priima. “Kuigi eile üks inimene lausa nuttis telefonis!”

Kultuuriministeeriumi ringhäälingulubade komisjon ei andnud sagedusele 99,3 MHz välja uut ringhäälinguluba. Nõmme Raadio senine luba lõppes eile.

Eile oli Nõmme Raadio tõenäoliselt viimast korda eetris, kuid matusemeeleolu raadio ahastes tubades polnud. Lepa istus paberitega ülekuhjatud töölaua taga, kõrvaltoas tehti aga saadet Urantia raamatust.

Lõpp pole lõplik

“Meile öeldi juba kaks aastat tagasi, et Nõmme Raadioga on asi ühel pool. Ja ega see, et oleme reedel viimast päeva eetris, pole ka veel lõplik. Samas ei saa ma aru, kellele meie raadio nii vastumeelt on,” laiutab Lepa käsi.

Lepa erutub, kõne muutub kiireks ja ta läheb silmanähtavalt endast välja. “Keegi nuhib meie järele. Aga ma ei tea, kes. Igatahes on siit ruumist läinud välja ka asju, mis lihtsalt ei saa minna. Kuidas näiteks seletada seda, et mu telefoni PIN-kood muutus iseenesest 7. jaanuaril? Miks on nii, et sisse helistades vastab telefon tihti, et number ei ole kasutusel? Eesti Telefon ka ei oska öelda. Mul pole tagakiusamismaaniat ja ma suhtun asjasse optimistlikult, aga kui keegi tõesti selliste asjadega tegeleb, siis ta on lihtsalt loll!” põrutab peatoimetaja.

“Praeguse seisuga me laupäeval enam eetris ei ole. Rõhutan: praeguse. Kui kultuuriministrilt tuleb jaatav vastus, siis oleme. Igal juhul kirjutasin vastava avalduse ja nüüd ootan vastust. Võib-olla selgub alles kuu aja pärast, et võime saateid jätkata.”

Palgal vaid üks inimene

Nõmme Raadio palgal on vaid üks inimene, Margus Lepa. Teised on kaastöötajad. “Neid on umbes 7-8. Lilian Kotter (Eesti Lesbiliidu esinaine - toim.) on teinud saateid ja Aleksander Dormidontov ning Raimo Aas. Ka Heimar Lenk jõudis 6-7 saadet teha. Tahtjaid oleks karjade kaupa. Raadiojaama omanik on aktsiaselts Ecomatic. Puhas Eesti kapital ilma variisikuteta,” seletab Lepa.

Järgmisele konkursile?

Peatoimetaja ei pelga segase tuleviku kiuste töötuksjäämist. “Kui raadio kaob, aga aktsiaselts näiteks alles jääb, siis on mul pisikesed eelkokkulepped erinevate raadiojaamadega. Sellised ajatud saated, mis lindis on, võivad ju seal eetrisse minna. Või hakkan hoopis reklaamklippe tootma. Või üritusi organiseerima. Tööd on küllaga,” loetleb mitu aastat Nõmme Raadio hingeks olnud Lepa.

“Aga inimestel on kahju küll, kui Nõmme Raadio kaob. Üks kuulaja helistas eile ja lausa nuttis. Tahtis korjandust teha. Kellelegi maksta ja kuhugi kirjutada. Aga kuhu? Soovitasin tal maha rahuneda ja harjumusi muuta. Kui su lemmiktoit müügilt kaob, ei pea ju nälga surema,” toob Lepa võrdluse.

Lepa ütleb, et ootab reedel kuni keskööni, et äkki tuleb postiljon ja toob teate selle kohta, et Nõmme Raadio tohib jätkata. “Olen jah optimistlik. Ja matusemeeleolu te siit ei leia. Mul ei ole mingisugust kohustust olla ilmalik surnumatja. Peame nõu, mida edasi teha. Äkki konkureerime järgmisel konkursil?”

Kultuuriministeerium teatab

Nõmme Raadiole jäi uus ringhäälinguluba välja andmata seetõttu, et taotlus esitati liiga hilja. Taotluste esitamise lõpptähtaeg oli 28. veebruar, kuid Nõmme Raadio taotlus laekus alles 3. märtsil. Kuna ringhäälinguseadus näeb ette, et läbi vaadatakse vaid tähtajaks esitatud taotlused, ei saanud komisjon Nõmme Raadio loataotlust menetlusse võtta. Nõmme Raadio senine ringhäälinguluba lõppes reedel ning raadiojaamal tuleb saated katkestada. Kultuuriministeerium kavatseb lähiajal kuulutada sagedusele 99,3 MHz välja uue konkursi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee