Maailm

Kaks turisti tungisid Rootsi saarele, kus hoitakse Estonia vöörivisiiri (36)

Toimetas Greete Kõrvits, 3. detsember 2018 17:18
MASENDAV VAATEPILT: Rootsi sõdurid ei tahtnud iga päev kõndida mööda Estonia laevahuku meenutusest, seega ümbritseb seda nüüd angaarFoto: TT News Agency / Scanpix
Rootsis Muskö saarel hoiavad isegi sõdurid eemale ühest kõhedusttekitavast esemest. Sadade inimeste surma sümbol on nende pilkude eest varjatud. Kuid kaks uudishimulikku välismaalast hiilisid ööpimeduses saarele - kas selleks, et uudistada seda, mida saareelanikud liiga jubedaks peavad?

Ilta-Sanomat vahendab, et ööl vastu pühapäeva tungisid Muskö saarele kaks võõramaalast: üks belglane ning üks britt. Hoiatuslaskude järel kinni peetud väljamaalased väitsid endid olevat turistid, kes ei teadnud, et Musköl on endiselt aktiivne mereväebaas. Nemad arvasid saare olevat mahajäetud. Miks nad oma eksliku reisi keset ööd ette võtsid, ei ole nad osanud vastata.

Samal teemal

Sõjaväebaasi ühes angaaris aga seisab ehk saare kõige huvipakkuvam objekt: parvlaev Estonia vöörivisiir, mille lahti rebenemise tagajärjel laev uppus, viies endaga kaasa 852 inimest. Vöörivisiir on rännanud merepõhjast, kust ta 1994. aastal üles tõsteti, Soome, seejärel Rootsi meremuuseumisse, sealt edasi Musköle mereväe hoole alla. Ühel hetkel plaaniti sellest ka memoriaal tekitada, ent rootslased olid sellele üsna konkreetselt vastu.

Esialgu hoidsid mereväelased sünget eksponaati vabas õhus. 2005. aastal ehitati selle ümber angaar, mis aitab hoida visiiri roostetamast.

Kuid mitte ainult tuule ja vihma eesti ei olnud vaja Estonia visiiri kaitsta, vaid varjata ka sõdurite pilkude eest. Mereväelased kurtsid oma ülemustele, et ei taha iga mööda kõndida ja vahtida masendavat metalljurakat, mis neile lakkamatult üle 800 inimese surma meelde tuletab.

Kaks turisti aga väidavad, et ei tulnud uudistama mitte visiiri, vaid sõjaväekasarmuid, mille arvasid olevat inimtühjad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee